Komentář: Fackuje se Alonso každé ráno před zrcadlem? S Vettelem by prý neměnil, ale ty výhry…

Fernando Alonso vidí letošní sezonu zatím přes černé brýle. Zlepší mu náladu start v zámoří? Fernando Alonso vidí letošní sezonu zatím přes černé brýle. Zlepší mu náladu start v zámoří? autor: ČTK
Zatímco Sebastian Vettel ve Ferrari vítězí a vede šampionát, Fernando Alonso přemýšlí, kde se při podpisu kontraktu u McLarenu stala chyba. Jako viníka jasně vidí Hondu a její pokašlávající motory. Japonci se ho pokusí uchlácholit startem ve "Staré cihelně".

Soči, Praha - Není snad rozdílnějších osudů současných největších hvězd formule 1, jako tomu je u Sebastiana Vettela a Fernanda Alonsa. Zatímco ten první po nalezení společné řeči se svéráznými boxy Ferrari letos útočí na titul mistra světa, jeho španělský rival se třetí rok trápí s motory Honda v jinak prý skvělém McLarenu.

Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Prohlédněte zde

Přitom to byl právě Alonso, kdo německému jezdci umožnil v roce 2015 senzační přestup z Red Bullu, v jehož kokpitu vybojoval čtyři tituly mistra světa po sobě. Jenže zatímco Vettel od té doby vyhrál už pět Grand Prix (z toho dvě letos - a to se jely zatím jen čtyři Velké ceny), pro Alonsa jsou vrcholem tři pátá místa.

Roky havárií a zápasů s Hondou

A to rodák z Ovieda může být rád, že ho splašený monopost rovnou neubezdušil. Při testech v Barceloně předloni a loni v GP Austrálie k tomu při divokých bouračkách nebylo daleko. Pokaždé ho to pak stálo start v jednom závodě.

Tradici neporušil ani letos, když v neděli v Soči sice vyjel do zaváděcího kola, ale kombinace McLaren-Honda ho opět zradila. Porouchaný vůz zůstal stát na trati, aniž by se jezdec vůbec pokusil odstartovat do vlastního závodu.

Alonso nevychází ze starostí. Přípravu na Indy zastínila smrt mladého motokáristy na jeho trati Alonso nevychází ze starostí. Přípravu na Indy zastínila smrt mladého motokáristy na jeho trati Čtěte zde

Alonso se v důsledku toho znovu pustil do vedení své stáje, že nepřemýšlí do budoucnosti a že by se mělo Hondy nejlépe už včera zbavit. Kdo ví, co si po tomto extempore pomyslí v Hinwilu, v sídle týmu Sauber. Ten totiž právě v Rusku s velkou slávou oznámil, že od příští sezony vymění agregáty Ferrari právě za Hondu…

Zahojí Indianapolis šrámy na duši?

I když frustrace stoupá, v jednom si 35letý Španěl stojí za svým: že by se prý do Ferrari už nevrátil ani za nic a že v McLarenu je co do stránky osobní naprosto spokojený.

Jenže co je to platné, když jste závodní pilot a vaším životním cílem je vítězit? Proto také Alonso už dlouhé roky hledá další seberealizaci. Starty v 24 hodin Le Mans mu zatrhly Ferrari i Honda, ale japonská značka nabídla jinou alternativu. Díky tomu se letos postaví na start nejslavnějšího amerického formulového závodu - 500 mil Indianapolis.

Uvidíme, co bude říkat po americké anabázi, která startuje tento týden prvními privátními testy a vyvrcholí 28. května vlastním závodem na více než 800 kilometrů. Už teď mu obětoval jeden z nejvýznamnějších podniků sezony F1, v Monaku ho na jeden závod zaskočí jiný šampion, Jenson Button.

Sladké polibky i finská radost. To byla formule 1 na březích Černého moře Sladké polibky i finská radost. To byla formule 1 na březích Černého moře Prohlédněte zde