reklama

Definitivní konec příměří? Formule 1 se i příští rok pojede ve stejný termín jako Le Mans

Kouzlo nočního Le Mans ani příští rok neochutnají aktivní piloti F1, které bude ve stejném termínu čekat závod v Baku. Kouzlo nočního Le Mans ani příští rok neochutnají aktivní piloti F1, které bude ve stejném termínu čekat závod v Baku. autor: Porsche Presse
Triumf pilota formule 1 Nica Hülkenberga z loňské čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans se podobně jako letos nezopakuje ani v příštím ročníku slavného závodu. Na termín vytrvalostního podniku je už druhý rok po sobě naplánován závod formule 1.

Le Mans – Jak naznačuje předběžná verze kalendáře formule 1 pro sezonu 2017, také příští rok se Grand Prix "potkají" se čtyřiadvacetihodinovkou v Le Mans. Na 18. června je totiž naplánována také Velká cena Evropy v ázerbájdžánském Baku.

Porsche v Le Mans ukončilo vládu Audi, vyhrál i Hülkenberg Porsche v Le Mans ukončilo vládu Audi, vyhrál i Hülkenberg Čtěte zde

Závod na 24 hodin v Le Mans se v letech 2012 až 2016 konal v termínu mimo kalendáře formule 1. To loni umožnilo pilotu Force India Nicu Hülkenbergovi startovat v týmu Porsche a stát se prvním aktivním jezdcem F1 po 25 letech, který závod dokázal vyhrát během své kariéry. Před ním se to naposledy povedlo roku 1991 britskému jezdci Johnnymu Herbertovi v Mazdě, když v té samé sezoně pilotoval také Lotus.

Přitom v 50. až 70. letech minulého století byl souběžný start v Le Mans i formuli 1 zcela běžnou záležitostí. Mezi šampiony legendární čtyřiadvacetihodinovky se tak z řad aktivních pilotů zapsali například vůbec první vítěz Grand Prix ve Ferrari José Froilán González, mistři světa Phil Hill, Jochen Rindt a Graham Hill či Jacky Ickx, jenž byl se šesti triumfy dlouho rekordmanem Le Mans.

O start na okruhu Circuit de la Sarthe už dříve projevili vážný zájem Fernando Alonso či Sebastian Vettel, ale jejich stáje jim z komerčních důvodů neumožnily závodit ve voze jiných značek. Ve světě vytrvalostních závodů pokračuje úspěšně v kariéře expilot F1 Mark Webber, Australan za volantem Porsche dojel v Le Mans v roce 2015 druhý, letos mu po technických problémech patřila pátá příčka.

Expiloti F1: Le Mans i pěstování vína Kde ti jezdci jsou? Expiloti F1 jezdí v Le Mans či Japonsku nebo pěstují víno Prohlédněte zde
reklama