Kvalifikaci na Grand Prix USA vyhrál Verstappen před Hamiltonem a Pérezem

24. 10. 2021 0:29
Kvalifikaci na Velkou cenu USA vozů formule 1 vyhrál Max Verstappen z Red Bullu před úřadujícím šampionem Lewisem Hamiltonem.
Max Verstappen, kvalifikace VC USA
Max Verstappen, kvalifikace VC USA | Foto: Reuters

Nizozemský jezdec, který hájí před britským rivalem šestibodový náskok v čele mistrovství světa, zajel na trati v Austinu o 209 tisícin rychlejší čas. Třetí skončil jeho týmový kolega Sergio Pérez.

Čtyřiadvacetiletý Verstappen získal 12. pole position v kariéře a přerušil na tamní trati kvalifikační nadvládu Mercedesu, která trvala od roku 2014. Zároveň potvrdil vzestup výkonnosti svého vozu, neboť v předchozích trénincích ztrácel. Ještě před startem kvalifikace mu navíc mechanici, stejně jako Pérezovi, měnili zadní křídlo.

Verstappen nejlepší čas 1:32,910 zajel při svém posledním pokusu, kdy sesadil z vedoucí příčky Hamiltona. Čtvrtý skončil Hamiltonův týmový kolega Valtteri Bottas. Ten však kvůli penalizaci za výměnu části motoru ztratí na roštu pět míst a odstartuje devátý. Z druhé řady na jeho úkor vyjede do závodu v kvalifikaci pátý Charles Leclerc z Ferrari.

Z chvostu startovního pole začnou Sebastian Vettel z Aston Martinu, George Russell z Williamsu a Fernando Alonso z Alpine. Navzdory tomu, že všichni tři postoupili z úvodní části kvalifikace, dostanou penalizaci za výměnu motoru. I díky tomu se posune na 13. místo Lance Stroll, který původně přes úvodní část nepřešel.

Velká cena USA odstartuje dnes ve 21:00 SELČ.

Kvalifikace na Velkou cenu USA, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Austinu:

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:32,910, 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -0,209, 3. Pérez (Mex./Red Bull) -0,224, 4. Bottas (Fin./Mercedes) -0,565, 5. Leclerc (Mon./Ferrari) -0,696, 6. Sainz (Šp./Ferrari) -0,882, 7. Ricciardo (Austr./McLaren) -0,898, 8. Norris (Brit./McLaren) -0,977, 9. Gasly (Fr./Alpha Tauri) -1,208, 10. Cunoda (Jap./Alpha Tauri) -2,008.

Pozn. Bottas na startovním roštu ztratí kvůli penalizaci pět míst.