reklama

Vláček monopostů, kterému se nesmí říkat závod. Formule 1 v sobotu otestuje novinku

V Silverstonu se v roce 1950 jel vůbec první závod formule 1, v sobotu bude britský okruh svědkem první bodované kvalifikace. V Silverstonu se v roce 1950 jel vůbec první závod formule 1, v sobotu bude britský okruh svědkem první bodované kvalifikace. autor: Reuters
V sobotu odpoledne odstartuje v Silverstonu historicky první kvalifikační závod formule 1. Úřadující šampion Lewis Hamilton je k novince skeptický.

Společnost Liberty Media, která se před čtyři lety stala majitelem práv na formuli 1, neustále vymýšlí, jak šampionát zatraktivnit. Jedním z nápadů, které teď čeká ostrá zkouška, je bodovaný kvalifikační závod. V Silverstonu odstartuje v sobotu odpoledne.

Inspirace, nebo výsměch? Před Velkou cenu Rakouska F1 zazněla "metalová" hymna Inspirace, nebo výsměch? Před Velkou cenu Rakouska F1 zazněla "metalová" hymna Čtěte zde

Ale pozor. Slovo závod je v pedoku Grand Prix Británie v tomto případě zapovězené. Podle ředitele závodů F1 Michaela Masiho se jedná o "kvalifikační sprint". Přitom v pravidlech jsou až na pár detailů pro tuto akci použité stejné regule jako pro klasickou Velkou cenu.

O pořadí na startu sprintu rozhodne hodinová kvalifikace naplánovaná na páteční podvečer po prvním tréninku. Kvalifikační sprint je vypsán na 100 kilometrů, což v případě Silverstonu obnáší 17 kol. Podle jeho pořadí se pak ustanoví startovní rošt pro nedělní Grand Prix. Ti závodnicí, kteří do cíle nedojedou, budu startovat z boxů.

Proti tradicím budou za tuto kvalifikaci rozdány body. Ale jen šest dohromady pro nejlepší trio: 3 - 2 -1. Celkem tak za závodní víkend je k mání 29 bodů. Znamená to už desátý bodovací systém v dějinách F1 a druhou změnu během posledních tří let po zavedení bodu za nejrychlejší kolo.

Zatímco generalita F1 očekává úspěch, obhájce titulu Lewis Hamilton je skeptický. "Bude to asi vláček monopostů. Doufejme, že dojde k nějakému předjíždění, ale spíš to nebude nic vzrušujícího," uvedl sedminásobný mistr světa.

"Osobně na to nemám žádný názor. Musíme počkat a uvidíme. Dokud se to neuskuteční, nemůžeme soudit," dodal pilot Mercedesu.

Letošní nováček Juki Cunoda očekává, že pro něj to budou zvlášť těžké chvíle. "Nový systém boje o místa na startu znamená úplně nový přístup. To, že kvalifikace bude hned po prvním tréninku, je výzva. Už proto, že mezi tím musíme stihnout veškeré změny nastavení," uvědomuje si jezdce AlphaTauri.

Sprint v Silverstonu je první ze tří plánovaných na letošní rok. Ani sportovní šéf F1 Ross Brawn ale ještě není o jejím úspěchu stoprocentně přesvědčený. "Nebudeme kvalifikační sprint prosazovat za každou cenu. Pokud se neosvědčí, nebudeme na něj trvat," uvedl bývalý úspěšný týmů formule 1.

reklama