reklama

Ledový muž formule 1 končí. Je čas dělat něco jiného, říká Räikkönen

Kimi Räikkönen Kimi Räikkönen autor: Reuters
Mistr světa z roku 2007 Kimi Räikkönen po této sezoně skončí ve formuli 1.

Jednačtyřicetiletý Fin, který v šampionátu debutoval před dvaceti lety, to dnes oznámil na Instagramu. Vítěz 21 Velkých cen jezdí třetím rokem za tým Alfa Romeo a letos získal v dosavadních dvanácti závodech pouze dva body za dvě desátá místa.

"Tohle je má poslední sezona ve formuli 1. Rozhodl jsem se tak už v zimě. Nebylo to jednoduché, ale po téhle sezoně už bude čas dělat něco jiného," uvedl Räikkönen na sociální síti. "I když sezona ještě neskončila, chci poděkovat rodině, všem mým týmům a každému, kdo se podílel na mé kariéře. A zvlášť všem skvělým fanouškům. Ve formuli 1 to pro mě sice skončí, ale život nabízí mnohem víc a já to chci zažít a užít si to," dodal nejstarší účastník světového šampionátu.

Mistrem světa se stal Räikkönen před 14 lety s vozem Ferrari. Předtím jezdil dlouho za McLaren, premiérovou sezonu strávil v týmu Sauber. V roce 2009 opustil nejen Ferrari, ale celý seriál F1 a vydal se do světa rallye. Po dvouleté pauze se do elitního šampionátu vrátil v barvách Lotusu. Po dvou sezonách ho znovu angažovalo Ferrari, za které jezdil dalších pět let.

Na titul už populární "Iceman" nenavázal. Ještě před životním triumfem se v letech 2003 a 2005 stal vicemistrem světa. V letech 2008, 2012 a 2018 skončil v celkovém pořadí třetí. V F1 absolvoval rekordních 341 závodů. Naposledy vyhrál v roce 2018 Velkou cenu USA.

"Klobouk dolů před Kimim. Je třeba ocenit jeho energii, s níž dokázal jezdit ve formuli 1 tak dlouho. Je to trochu nepochopitelné, vážně to obdivuju," řekl finskému listu Ilta-Sanomat dvojnásobný světový šampion Mika Häkkinen.

"Kimi je neuvěřitelnou součástí našeho sportu, přítel a skutečný šampion," uvedl šéf Ferrari Stefano Domenicalli. "Měl jsem tu čest pracovat s ním ve Ferrari a poznat fantastického člověka, jakým je. Bude nám všem chybět, stejně jako jeho jedinečný styl," prohlásil na adresu finského pilota, který proslul i svérázným smyslem pro humor a svými úspornými výroky.

reklama