reklama

Začíná show "Mercedes hledá superstar". Uvolnil Rosberg místo pro životní šanci mladíka Werhleina?

Pascal Wehrlein usedl do monopostu Mercedes naposledy minulý týden při testech nových pneumatik Pirelli pro sezonu 2017. Pascal Wehrlein usedl do monopostu Mercedes naposledy minulý týden při testech nových pneumatik Pirelli pro sezonu 2017. autor: Pirelli Motorsport
Místo v Mercedesu náhle uvolněné Nicem Rosbergem láká téměř všechny hvězdy formule 1. Rozhodování ale omezují smlouvy pilotů u svých stájí. Sáhnou zástupci Stříbrných šípů po nejlevnější variantě a začnou si pěstovat dalšího budoucího německého šampiona?

Praha, Brackley - Když Nico Rosberg v pátek šokoval celý sportovní svět oznámením, že pouhých pět dní po zisku svého prvního titulu mistra světa formule 1 v seriálu končí, rázem se uvolnila nejžádanější sedačka v celém závodním motoristickém světě.

Čerstvý mistr světa Rosberg končí kariéru. "Jsem na vrcholu, takže je to správně," prohlásil Čerstvý mistr světa Rosberg končí kariéru. "Jsem na vrcholu, takže je to správně," prohlásil Čtěte zde

Mercedes totiž od roku 2014 opanoval novou éru F1 s hybridnímu turbomotory, jeho jezdci získali všechny tři tituly a také Pohár konstruktérů se pokaždé stěhoval do týmových dílem v britském Brackley. A teď považte, jeden z těchto nedostižných vozů je volný!

Zájem mají skoro všichni piloti

Nový šampion svým krokem do ústraní šéfy Mercedesu zaskočil. Toto Wolff ani Niki Lauda nic takového nečekali. "Ptal jsem se Tota, jak je dobrý ve formulování pracovních inzerátů na uvolněné místo po mistru světa," snažil se Lauda převrátit celý problém v žert.

Jenže pro Stříbrné šípy skončila veškerá legrace po vystřízlivění z bujarých oslav titulu. Nahradit vítěze 23 Velkých cen nebude žádná legrace. I když, zdroje tu jsou...

"Od pátku mi dal snad každý jezdec o sobě vědět. Aspoň přišel a řekl 'Ahoj'," líčil Wolff údajný zájem soupeřových pilotů na pátečním gala večeru FIA ve Vídni. A jak uvedli němečtí novináři, byli to skutečně všichni současní piloti F1 s výjimkou Daniila Kvjata (ten je rád, že se zachránil v Toro Rossu) a Kimiho Räikkönena (svérázný Fin jeden titul už doma má a proč by se stresoval s akurátními Němci, když má klid u žoviálních Italů?).

Nico Rosberg: 25 let za volantem na cestě na vlastní Everest. A tečka Nico Rosberg: 25 let za volantem na cestě na vlastní Everest. A tečka Prohlédněte zde

Jinými slovy, záležet to jen na Wolffovi, tak si může klidně ukázat na kohokoliv - a mistři světa Sebastian Vettel, Fernando Alonso, hvězda posledních sezon Daniel Ricciardo či talentovaní Valtteri Bottas a Max Verstappen jsou rázem jeho.

Leč šedá je teorie a zelný strom života, jak pravil klasik. Problém se skrývá v jednom drobném "detailu", všichni dobří piloti jsou pod smlouvou a Mercedes by je musel vyplatit. Což v případě třeba Vettela nebo Alonsa činí částky v řádech milionů eur.

Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Prohlédněte zde

"Nemusíme každopádně hledat nějakého šampiona," naznačil výkonný boss Mercedesu Wollf, že reputace nového jezdce nemusí hrát až takovou roli. Možná i proto, že by Lewis Hamilton vedle sebe nesnesl nikoho, kdo by jako Rosberg tvrdě atakoval jeho pozici týmové jedničky. Ostatně, Brit má prý ve volbě svého kolegy právo veta.

Vítězný typ versus velký tlak

Když se sečtou finanční a personální argumenty, zdá se, že největším favoritem na uvolněné místo v týmu Mercedes je Pascal Wehrlein.

Jméno 22letého Němce padlo už v souvislosti s tým, když nakvašený Hamilton po havárii s Rosbergem po startu GP Španělska údajně vyhrožoval odchodem z týmu. A měl to být právě Wehrlein, kdo byl v Monaku připraven za trojnásobného mistra světa zaskočit. Podobný záskok předvedl dosavadní pilot Manoru i minulý týden při testech nových pneumatik Pirelli po skončení sezony v Abú Zabí.

Nico Rosberg a Pascal Wehrlein při testech F1:

Rodák z Bádenska-Württemberska není žádné "ořezávátko". V necelých 17 letech vyhrál nižší německou formuli ADCA Master, aby se o pouhé čtyři roky později stal nejmladším vítězem v historii prestižního německého okruhového seriálu DTM. Tomu se, jen tak mimochodem, přezdívá "formule 1 se střechou".

Kmenový jezdec Mercedesu tak dostal okamžitě šanci závodit letos v Manoru (získal jeho jediný bod za desáté místo na Red Bull Ringu) a vedle toho pro Stříbrné šípy testoval.

Svět vzdává hold "odvážnému rozhodnutí" šampiona Rosberga. Hamiltonovi prý bude rivalita chybět Svět vzdává hold "odvážnému rozhodnutí" šampiona Rosberga. Hamiltonovi prý bude rivalita chybět Čtěte zde

Wehrlein má dvě velké výhody - je to vítězný typ a především, je úplně zadarmo. Navíc na rozdíl od dalšího chráněnce Mercedesu - Estebana Ocona - nemá ještě pro rok 2017 místo.

Na druhou stranu, bude to pro tak mladého jezdce velká zkouška psychiky. A jak ukázaly nedávné příklady Serigia Péreze a Kevina Magnussena v McLarenu a letos Kvjata v Red Bullu, ne každý pilot dokáže takový tlak ustát.

I když se kolem Mercedesu teď bude splétat celá řada teorií na téma "Kdo na Rosbergovo místo?", vypadá Wehrlein jako velmi nadějná varianta. Myslí si to také britská sázkovka Sky Bet, která vypsala právě na německého jezdce nejnižší kurz 2:1.

reklama