reklama

Nevyzpytatelný noční Singapur může nahrát rivalům Mercedesu

Loni vyhrál v Singapuru Sebastian Vettel, dokáží také v letošním závodě pod umělým osvětlení rivalové vypálit favorizovanému Mercedesu rybník? Loni vyhrál v Singapuru Sebastian Vettel, dokáží také v letošním závodě pod umělým osvětlení rivalové vypálit favorizovanému Mercedesu rybník? autor: Reuters
Velká cena Singapuru s sebou přináší rok co rok mnohá dramata. Mercedes chce zapomenout na loňský závod, kdy ani jeden jeho jezdec nestál na stupních vítězů.

Singapur - Noční závod formule 1 v ulicích Singapuru s sebou rok co rok přináší mnohá překvapení. Právě na trati vytýčené v areálu zátoky Marina Bay se totiž může stát cokoliv. Třeba i to, že se letos teprve podruhé postaví na nejvyšší stupínek vítězů někdo jiný, než pilot Mercedesu.

Stříbrné šípy jsou samozřejmě favority a boj o vedení mezi obhájcem titulu Lewisem Hamiltonem a Nicem Rosbergem ztrácejícím už jen dva body, nabírá na intenzitě. Jenže stačí podobná "nepříjemnost", jako byla vzájemná kolize obou jezdců v Barceloně a rázem se může smát někdo jiný.

Souboj Hamiltona a Rosberga o titul:

This weekend, the season-long MERCEDES AMG PETRONAS rivalry resumes. In four of the last five seasons, the winner in Singapore has gone on to win the title...

Zveřejnil(a) F1 dne 14. Září 2016

Kupříkladu loni to byl  Sebastian Vettel, jenž získal své třetí a doposud poslední vítězství v kokpitu Ferrari. Pro Mercedes to byl nejhorší závod sezony, protože na stupních vítězů vedle Vettela stáli Daniel Ricciardo z Red Bullu a Němcův týmový kolega Kimi Räikkönen. Hamilton musel před rokem z Velké ceny odstoupit a Rosberg dojel "až" čtvrtý.

"V Singapuru je to vždycky velká událost. Ale jak ukázal loňský ročník, nebude to žádná sváteční vyjížďka.jsme si jistý, že i letos na nás budou Ferrari a Red Bull dotírat, takže o čelní pozice bude velký boj," řekl Hamilton.

F1, VC Singapuru 2008: Nelson Piquet, Renault Úylsná havárie Nelsona Piqueta juniora v Singapuru rozpoutala velký skandál. Foto: youtube.com

Náboj singapurskému závodu přidává fakt, že s pravděpodobností hraničící s jistotou vyjede na trať zaváděcí vozidlo (nebo se aspoň uplatní pravidlo virtuálního safety car). Každá větší havárie totiž rázem zablokuje trať, a i když mají pořadatelé k dispozici dostatek odtahové techniky, bez únikových zón je to velmi komplikované.

Toho si hned při premiéře nočního závodu v roce 2008 všimli u Renaultu. Šéf Flavio Briatore nařídil svému jezdci Nelsonu Piquetovi juniorovi, aby úmyslně boural. Protože jeho tehdejší týmový kolega Fernando Alonso byl už po své časné zastávce v boxech, rázem se ocitl v čele a závod vyhrál.

Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Prohlédněte zde

Jenže pak se sešel rok s rokem, Piqueta Renault propustil a zhrzený Brazilec vše okamžitě "naprášil" Mezinárodní automobilové federaci. V důsledku "crashgate" úspěšný manažer Briatore musel v F1 úplně skončit a Renault později s ostudou prodal tým soukromému investorovi, od kterého jej ho zpět vykoupil až před touto sezonou.

Doufejme, že v neděli od 14:00 hodin našeho v GP Singapuru podobný nesportovní manévr neudivíme. Závod vysílá stanice Sport 2 HD a sledovat ho můžete také v našem online přenosu ZDE.

reklama