reklama

Lauda se zotavuje z transplantace plic. Není to závod, ví druhý ze šéfů Mercedesu Wolff

Toto Wolff a Niki Lauda. Toto Wolff a Niki Lauda. autor: Daimler Media
Trojnásobný světový šampon formule 1 Niki Lauda absolvoval už třetí transplantaci. Po dvou ledvinách nyní přišly na řadu nemocné plíce.

Vídeň - Lékaři vídeňské kliniky AKH jsou spokojeni s tím, jak se Niki Lauda zotavuje po transplantaci plic. Trojnásobný mistr světa formule 1 se náročné operaci podrobil ve čtvrtek. "Všechno jde teď velmi dobře a jsme spokojeni, " řekl televizi ORF jeden z operatérů Walter Klepetko.

Podle hlavního hrudního chirurga kliniky je běžná doba ke zotavení dva až tři týdny, ale v případě 69letého Laudy připustil, že "asi bude delší".

Rakouský závodník si plíce velmi pochroumal už během své závodní kariéry, při těžké havárii na Nürburgringu v roce 1976, při níž málem uhořel. Klepetko však odmítl, že tento fakt byl důležitý při při rozhodování o transplantaci. "Můžeme zcela jasně prohlásit, že  transplantace není pozdním následkem této nehody," řekl lékař.

Svému kolegovi v čele týmu F1 Mercedes popřál brzké uzdravení i výkonný šéf stáje Toto Wolff. "I když si užíváme začátek letních prázdnin, nikdo u Mercedesu není tak úplně šťastný. Naše myšlenky míří spíš k Nikimu, Birgit (Laudově manželce, pozn. red.) a celé Laudově rodině," uvedl na Twitteru. Lauda je coby šéf dozorčí rady nevýkonným šéfem stáje.

Rakouský manažer ocenil roli, jakou Lauda má v historii i současnosti F1: "Celý svět zná Nikiho jako legendu F1 s neuvěřitelnou silou a odolností. Pro nás všechny v týmu je nejen šéfem, ale také mentorem a přítelem."

Hamilton získal pátý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2018 Hamilton získal pátý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2018 Prohlédněte zde

"Zotavení, jemuž teď čelí, není závod. Ale věřím, že brzy začne doktorům a sestřičkám vysvětlovat, jak už má nemocnice plné zuby. Přejeme mu úspěšnou a rychlou rekonvalescenci - přesně v tomhle pořadí. Posíláme Nikimu všechnu naši pozitivní energii. Chybíš mi, kamaráde," dodal Wolff.

Mistr světa formule 1 z let 1975, 1977 a 1984 Lauda musel kvůli vážnému plicnímu onemocnění přerušit dovolenou na Ibize, odkud byl vrtulníkem transplantován na vídeňskou kliniku AKH. Transplantace plic nebyla jedinou, kterou populární Rakušan ve svém životě prošel. V roce 1997 a pak ještě 2005 se musel podrobit transplantaci ledvin. Tu prvním mu daroval bratr Florian. Po jejím selhání pak ledvinu věnovala druhá manželka Birgit.

reklama