reklama

Zesnul konstruktér neporazitelných monopostů F1 Brabham. Tauranacovi bylo 95 let

Ve věku 95 let v pátek zemřel úspěšný konstruktér závodních monopostů a závodní inženýr Ron Tauranac. Informovala o tom rodina zesnulého rodáka z Británie.

"Rodina musí s lítostí oznámit ztrátu Rona Tauranaca ve věku 95 let. Ron odešel v pátek ráno v časných hodinách klidně ve spánku ve svém domě v Sunshine Coast v Queenslandu," stojí v oficiálním prohlášení rodiny.

Tauranac se sice narodil roku 1925 v Anglii, ale jeho rodina o pár let později odešla do Austrálie. Během druhé světové války působil jako pilot bojových stíhaček. 

O závodění se zajímal už od 50. let, začal s bratrem Austinem. Tehdy vznikla značka Ralt jako zkratka "Ron and Austin Lewis Tauranac"  Při závodech do vrchu se seznámil s pozdějším trojnásobným šampionem F1 Jackem Brabhamem. Toho pak následoval do Evropy.

Ve formuli 1 byly Tauranacovými nejlepšími konstrukcemi právě monoposty Brabham, s nimiž získal v roce 1967 titul mistra světa Jack Brabhnam a o rok později Denny Hulme. Pak odešel do týmu Trojan, kde angažoval mladého Patricka Heada. Z něj se později stal jeden z nejúspěšnějších konstruktérů moderní éry F1.

V 70. a 80. letech se Australan vrátil ke značce Ralt. Její monoposty sklízely úspěchy ve formuli 2, formuli 3 i severoamerické formuli Atlantic. Poté, co Ralt prodal stáji March, externě spolupracoval s týmem F1 Arrows a dodavatelem motorů Honda.

"Vedl mimořádný život. Oba jsme neuvěřitelně hrdí na to, čeho dosáhl, a hluboce zarmouceni jeho ztrátou," uvedly Tauranacovy sestry Jann a Julie.

reklama