reklama

Saúdská funkcionářka oslavila ve formuli konec zákazu řízení žen

Asíl Hamádová při GP Francie formule 1. Asíl Hamádová při GP Francie formule 1. autor: Reuters
Dějiště Velké ceny Francie se tak stalo místem symbolické oslavy zrušení zákazu řízení aut pro ženy v Saúdské Arábii.

Le Castellet - V den, kdy v Saúdské Arábii přestal platit pro ženy zákaz řídit osobní a nákladní vozidla i motocykly, umožnila stáj formule 1 Renault saúdské podnikatelce Asíl Hamádové jízdu v monopostu F1 po okruhu v Le Castellet.

Dějiště Velké ceny Francie, jež se do mistrovství světa letos vrátila po deseti letech, se tak stalo i místem symbolické oslavy zrušení této mnohaleté restrikce. Saúdská Arábie, nábožensky konzervativní absolutní monarchie, byla poslední zemí na světě, kde ženy nesměly usednout za volant.

Hamádová je první ženskou členkou motoristické federace ve své zemi a působí i v ženské komisi světové federace FIA. Na okruhu Paula Rickarda dnes absolvovala v rámci předzávodní show jedno kolo ve vozu Lotus-Renault, s kterým v roce 2012 současný pilot Ferrari Kimi Räikkönen vyhrál Velkou cenu Abú Zabí.

"Motoristický sport mám ráda od dětství. A řídit formuli 1 je víc, než o čem se mi snilo. Jet tady před diváky v autě domácího týmu je čest," řekla Hamádová médiím. "Řídit právě v tento den je důkaz toho, čeho člověk může dosáhnout, když má touhu a odvahu snít," uvedla.

Zrušení zákazu řízení pro ženy v Saúdské Arábii je jednou z reforem, které země zavedla s nástupem korunního prince Muhammada bin Salmána loni v červnu a které zmírňují restrikce vůči ženám či otvírají ekonomiku. Monarchie a její stoupenci rozhodnutí nechat ženy řídit zdůvodňují mimo jiné globalizací, či vysokým počtem vzdělaných žen, které mají chuť si dále budovat kariéru.

Hamilton získal pátý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2018 Hamilton získal pátý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2018 Prohlédněte zde
reklama