reklama

Stáje formule 1 podepsaly Concordskou dohodu. Vedení láká na dramatičtější závody

Formule 1, ilustrační obrázek. Formule 1, ilustrační obrázek. autor: Reuters
Všech deset stájí formule 1 podepsalo takzvanou Concordskou dohodu, která stanovuje pravidla pro fungování mistrovství světa a rozdělení finančních odměn. Dnes o tom informovalo vedení šampionátu a Mezinárodní automobilová federace.

Nový kontrakt platí na roky 2021 až 2025. Spolu s chystanými technickými regulemi, které budou zavedeny v roce 2022, by měl vést k větší vyrovnanosti startovního pole. Šampionátu od roku 2014 nepřetržitě vládne stáj Mercedes, když pět titulů získal šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton a jeden Nico Rosberg.

Jedničkáři i propadlíci. Tak si vedli piloti formule 1 v úvodu sezony Jedničkáři i propadlíci. Tak si vedli piloti formule 1 v úvodu sezony Prohlédněte zde

"Dohoda nám zajistí udržitelnou budoucnost a sníží finanční i výkonnostní rozdíly mezi stájemi. Souboje na trati tak budou napínavější, což je přesně to, co chtějí naši fanoušci vidět," uvedlo vedení formule 1 v prohlášení. "Dramatičtější závody také přilákají víc příznivců, formule poroste a z toho budou těžit všechny týmy," dodalo.

Podpisu dohody předcházela dlouhá jednání, která zkomplikovala pandemie koronaviru a s ním spojené odložení startu této sezony. "Už dřív jsme říkali, že kvůli covidu to nějaký čas zabere a jsme rádi, že se nám podařilo to vyřešit už v srpnu," uvedl výkonný ředitel seriálu Chase Carey.

"Fanoušci chtějí vidět napínavé závody kolo na kolo a aby měl každý tým šanci dostat se na stupně vítězů. Nová Concordská dohoda a nová pravidla v roce 2022 jsou základem pro spravedlivější rozdělení financí i snížení rozdílů mezi stájemi na trati," dodal.

reklama