reklama

Vrazil do rivala, dostal desetivteřinový trest, přesto Hamilton slavil domácí triumf

Kolize Maxe Verstappena a Lewise Hamiltona v prvním kole VC Británie 2021 Kolize Maxe Verstappena a Lewise Hamiltona v prvním kole VC Británie 2021 autor: Reuters
Lewis Hamilton i přes desetivteřinový trest vyhrál v dramatické nedělní Velké ceně Británie formule 1 a v domácím závodě si pilot Mercedesu připsal osmý triumf.

Druhý v Silverstonu dojel Charles Leclerc ve Ferrari, jeho obhájce titulu předjel pouhých několik kol před koncem. Třetí dojel Valtteri Bottas v dalším Mercedesu.

"Máme tady nejlepší fanoušky. Je to sen vyhrávat před nimi," radoval se Brit po dalším domácím úspěchu, ke kterému dojel před 140 tisíci bouřících fanoušků.

Klíčový okamžik závodu se udál už v prvním kole, kdy po kolizi s Hamiltonem vyletěl lídr seriálu Max Verstappen v Red Bullu mimo trať a závod byl přerušen.

Názory na průběh a viníka kolize se lišily podle toho, zda svoji verzi podali šéfové Red Bullu či Mercedesu. Nakonec ředitelství závodu rozhodlo, že Brit byl za její zavinění potrestán deseti vteřinami navíc k zastávce v boxech. Přesto se radoval z triumfu a snížení Nizozemcova náskoku z 33 na pouhých osm bodů.

Verstappen si z pole position, kterou získal v sobotním historicky prvním kvalifikačním sprintu, po startu pohlídal vedení před Hamiltonem.

Brit hnaný desítkami tisíc domácích fanoušků chtěl za každou cenu do vedení, aby se nezopakovala situace z předchozího dne, kdy mu Red Bull brzy ujel. V sérii rychlých zatáček Copse - Maggots - Becketts jeho snaha vyústila v kontakt.

Verstappen po něm zamířil v plné rychlosti do svodidel a svůj Red Bull zničil. Podle šéfa týmu Christiana Hornera byl Nizozemec při nárazu vystaven silám o velikosti 51 G.

Závod byl okamžitě přerušen a otřesený Verstappen byl odvezen na testy do nemocnice. Naštěstí kromě šoku by neměl mít z nehody žádné další následky.

Po restartu si Leclerc držel vedení, Hamilton jel druhý. To se změnilo po zastávkách v boxech, kdy deset vteřin navíc poslalo Brita na páté místo na Landa Norrise v McLarenu.

Hamilton si ale připisoval jedno nejrychlejší kolo za druhým, prokousával se kupředu, až se v závěru dostal za vedoucího Leclerca. Když už se zdálo, že se Ferrari dočká prvního triumfu od září 2019, tři kola před cílem přišel k nesmírnému nadšení publika rozhodující Hamiltonův útok.

Obhájce titulu si pak už jen jistil vedení a dojel si pro 99 vítězství v kariéře.

Hamilton se dál přibližuje k Verstappenovi. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2021 Hamilton se dál přibližuje k Verstappenovi. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2021 Prohlédněte zde
reklama