reklama

Boj o titul se přiostřuje, Vettel potřebuje v Japonsku dojet před Hamiltonem

Japonští fanoušci Ferrari věří, že v Suzuce letos uspěje Sebastian Vettel. Japonští fanoušci Ferrari věří, že v Suzuce letos uspěje Sebastian Vettel. autor: Reuters
Velká cena Japonska může hodně napovědět o tom, zda Sebastian Vettel ještě dokáže zdramatizovat souboj o korunu šampiona formule 1. Lídr mistrovství světa Lewis Hamilton však těží ze spolehlivosti motoru Mercedes.

Suzuka - Sebastian Vettel sice unikl trestu za výměnu převodovky po bizarní kolizi s Lancem Strollem krátce po skončení závodu v Sepangu, přesto před ním stojí v nedělní Velké ceně Japonska formule 1 těžký úkol. Pilot Ferrari potřebuje při útoku na lídra seriálu Lewise Hamiltona bezpodmínečně dojet před svým rivalem v Mercedesu a ukrojit něco z jeho 34bodového náskoku.

Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Prohlédněte zde

I  když Stroll značně poničil zadní část Vettelova monopostu, v dílnách v Maranellu se podařilo převodovku zachránit, čímž byl německý pilot (prozatím) uchráněn od trestu ztráty pěti míst na startovním roštu.

"Měli jsme v Malajsii problém, který zastavil mě i Kimiho (Räikkönena). Je jasné, že se pak snažíte pochopit, co se stalo. Uvnitř však nijak nepanikaříme, nechystají se žádná převratná opatření. Jsme si jistí, že v Suzuce budeme mít konkurenceschopný vůz," prohlásil Vettel.

Hamilton se může spolehnout na motor

Jenže i když ve Velké ceně Malajsie dokázal z posledního místa poskočit na čtvrtou příčku, pořád musí mít na paměti, že od prázdninové pauzy v každém závodě na Hamiltona ztratil. Ještě jedno zaváhání a Brit bude ve stejné pozici jako loni Nico Rosberg, jemuž k titulu stačilo dojíždět druhý za vítězícím Britem.

A v Suzuce to nemusí dopadnout jinak. Na rozdíl od Sepangu japonský okruh s menším počtem dlouhých táhlých zatáček Mercedesu sedí. Je hodně podobný Silverstonu, kde byly letos Stříbrné šípy nezastavitelné.

Neuvěřitelná je i spolehlivost Hamiltonova vozu. Zatímco Valtteri Bottas v druhém Mercedesu musel odstoupit ve Španělsku a v Malajsii postupně stávkovaly motory obou Ferrari, Brit měl jediný problém v Baku. A tam si stejně dojel pro 15 bodů.

Suzuku má Vettel rád

Proti tomu Vettel sází svoji skvělou formu v Suzuce. Čtyřikrát zde stál na pole position a čtyřikrát vyhrál. A teprve loni skončila série sedmi let, kdy v Japonsku nesestoupil ze stupňů vítězů. Vedle toho má ještě Kimiho Räikkönena, který už ani teoreticky nemůže získat titul, takže se soustředí na pomoc svému týmovému kolegovi.

Letos uplynou tři roky od tragické havárie Julese Bianchiho, který ve 43. kole deštivého závodu v Suzuce vletěl ve voze Marussia pod traktor odstraňující jiný havarovaný vůz. Francouz utrpěl vážné mozkové trauma, už nikdy se neprobral z kómatu a v červenci 2015 zemřel.

I chlapi pláčou. Nad rakví kamaráda z F1 I chlapi z formule 1 pláčou. Nad rakví zesnulého kamaráda Prohlédněte zde

Titulová matematika je jednoduchá. Do konce letošního šampionátu chybí už jen pět Grand Prix a v každém z nich Vettel potřebuje stáhnout sedm bodů. Zvládne to v Suzuce? To ukáže 42. Velká cena Japonska,která startuje v neděli v 7:00 českého času. Grand Prix vysílá stanice Sport2, hodinu před startem začíná předzávodní studio.

reklama