Hamilton vyhrál už pátou Grand Prix Kanady, Vettel boj o vedení protaktizoval

Radek Vičík Radek Vičík
12. 6. 2016 21:39
Lewis Hamilton po Velké ceně Monaka triumfoval také v GP Kanady v Montrealu. Lídr seriálu a jeho týmový kolega Nico Rosberg obsadil páté místo.
Spokojený Lewis Hamilton na stupních vítězů GP Kanady.
Spokojený Lewis Hamilton na stupních vítězů GP Kanady. | Foto: Reuters

Montreal - Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál dnešní Velkou cenu Kanady formule 1 a na okruhu Gillese Villeneuva si připsal už pátý triumf v kariéře. Druhý dojel Sebastian Vettel ve Ferrari a třetí Valtteri Bottas s Williamsem.

Hamilton se tak na druhém místě v šampionátu dotáhl za svého týmového kolegu a lídra Nica Rosberga už jen na rozdíl devíti bodů.

To nejdůležitější z hlediska boje o vítězství se událo v úvodní fázi závodu. Nejdřív se v první zatáčce dostali Hamilton a Rosberg, kteří byli v první řadě startovního roštu, do kontaktu. Zatímco Brit kolizi ustál, Rosberg zamířil mimo trať a propadl se až na deváté místo.

Vettel měl raketový start a s využitím problémů Stříbrných šípů si udržel vedení. V 11. kole musel Jenson Button odstavit svůj porouchaní McLaren a v té chvíli udělalo Ferrari riskantní krok.

Tým povolal oba piloty do boxů pro středně tvrdou směs a vsadil na to, že to bude lepší kombinace než nejměkčí a povinná tvrdá v podání Hamiltona. Vettel měl sice o zastávku v boxech víc, ale dlouho také výrazně rychlejší monopost.

Jenže poté, co Hamilton absolvoval svoji povinnou zastávku v depu, už německý jezdec nedokázal najet potřebných 25 vteřin, aby po té své zůstal v čele. Vettel sice v závěru opět začal náskok Hamiltona stahovat, ale pak přišly chyby a drama v boji o vítězství se nekonalo.

Pro třetí místo si spolehlivou jízdou dojel Bottas, za nímž sváděl mladíček Max Verstappen statečný obranný boj s dotírajícím Rosbergem. Když už se první muž šampionát dostal před jezdce Red Bullu, udělal chybu, dostal smyk a nakonec byl v cíli rád za páté místo.

Velká cena Kanady, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Montrealu:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:31:05,296 (prům. rychlost: 201,082 km/h), 2. Vettel (Něm./Ferrari) -5,011, 3. Bottas (Fin./Williams) -46,422, 4. Verstappen (Niz./Red Bull) -53,020, 5. Rosberg (Něm./Mercedes) -1:02,093, 6. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:03,017, 7. Ricciardo (Austr./Red Bull) -1:03,634, 8. Hülkenberg (Něm./Force India), 9. Sainz (Šp./Toro Rosso), 10. Pérez (Mex./Force India) všichni -1 kolo.