reklama

Vettel před německými fanoušky daroval Hamiltonovi vítězství i vedení v šampionátu

Lewis Hamilton slaví triumf ve Velké ceně Německa. Lewis Hamilton slaví triumf ve Velké ceně Německa. autor: Reuters
Hamilton se stal 12. pilotem v historii formule 1, který vyhrál závod z dvanácté nebo horší startovní pozice.

Hockenheim - Lewis Hamilton zvítězil v nedělní Velké ceně Německa formule 1 a vrátil se do čela světového šampionátu. Druhý na německém Hockenheimringu dojel jeho týmový kolega Valtteri Bottas, třetí skončil Kimi Räikkönen ve Ferrari.

Výsledky závodu nezměnila ani jury, která si předvolala Lewse Hamiltona za to, jak z nájezdu do boxů se vrátil přes trávu zpět na trať. Za to byl Brit napomenut, ale nedostal žádný trest ovlivňující jeho konečný čas a pozici v Grand Prix.

Závod měl od startu plně v režii Sebastian Vettel. Jenže v závěru závodu přišel déšť a pilot Ferrari na mokré vozovce v 53. kole havaroval. Nepřišel tak jen o domácí triumf, ale také o vedení v MS.

Pro triumf si tak dojel obhájce titulu, byť startoval až ze sedmé řady. Hamilton se stal 12. pilotem v historii formule 1, který vyhrál závod z dvanácté nebo horší startovní pozice.

"Z takového místa na startu to bylo hodně náročné, ale vždycky musíte doufat. Prostě jsem jel, co se dalo, pořád věřil a ono to přišlo," svěřil se v cíli Hamilton.

Vettel startující z pole position měl přitom první dvě třetiny závodu pod kontrolou a o vedení přišel na chvíli jen v důsledku strategických tahů se zastávkami v boxech.

Domácí jezdec ale za houstnoucího deště zůstal na gumách bez vzorku. Nezvládl průjezd vlásenkou, kde bylo nejvíc vody a své Ferrari zapíchnul do svodidel. Radiová komunikace s boxy ukázala míru jeho frustrace. Div se nerozbrečel, pořád se omlouval a dokonce hodil vztekle volantem.

Poté, co během safety car, si Bottas zajel pro nové gumy, se rázem v čele Grand Prix objevil Hamilton. I když měl o deset kol starší pneumatiky, ubránil se po restartu před atakem týmového kolegy a dojel si pro 66 vítězství v kariéře.

Za Bottase se v posledních kolech zavěsil Räikkönen, ale Fin se už se svým mladším krajanem nedokázal vypořádat. Pro Stříbrné šípy tak přišla absolutní odveta za předchozí závod v Británii. Navíc ještě v 50. kole byly v čele dva monoposty Ferrari a v cíli slavil první double na německé půdě Mercedes.

Hamilton získal pátý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2018 Hamilton získal pátý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2018 Prohlédněte zde
reklama