reklama

Podivnou sezonu zakončil na vítězné vlně Verstappen, udržel za sebou oba Mercedesy

Max Verstappen v Red Bullu ve Velké ceně Abú Zabí 2020 Max Verstappen v Red Bullu ve Velké ceně Abú Zabí 2020 autor: Reuters
Max Verstappen v Red Bullu vyhrál nedělní Velkou cenu Abú Dhabí, jíž vyvrcholila sezona formule 1, a připsal si druhé letošní vítězství. Za suverénním Nizozemcem dojeli Valtteri Bottas a už jistý letošní šampion Lewis Hamilton.

"Včera po kvalifikaci jsem byl spokojený, ale dneska jsem nadšený. Vydařil se mi start, pak jsem se hlavně staral o pneumatiky. Auto bylo výborně nastavené. Postě všechno fungovalo skvěle. Dokázal jsem mít závod pod kontrolou, to vám pak zjednoduší život," liboval si 23letý pilot.

Do jediného závodu formule 1, který začíná za slunečního svitu a finišuje pod umělým osvětlením, nejlépe odstartoval Verstappen, jenž obhájil pole position  před dvojicí Mercedesů v pořadí Bottas, Hamilton.

Kvůli porouchanému Racing Pointu Sergia Péreze a následné fázi virtuálního safety car se nekonaly tradiční hrátky se strategiemi a jezdci z čela závodního pole si očekávanou jedinou zastávku v boxech všichni odbyli v jedenáctém kole.

Milionáři z kokpitu. Kdo je za vodou, kdo zadarmo drahý a komu dává peníze tatínek? Milionáři z kokpitu. Kdo je za vodou, kdo zadarmo drahý a komu dává peníze tatínek? Prohlédněte zde

Poté se na závodní dráze kvůli jejímu úklidu objevil safety car skutečný. Následující restart Nizozemec zvládl bez problémů. Brzy se svým pronásledovatelům zase vzdálil na bezpečný časový rozestup.

Ani sedminásobný šampion Hamilton, který podle svých slov stále není po prodělaném covidu ve stoprocentní formě, nedokázal na Bottase zatlačit a pokusit se ho obrat o druhé místo. V Abú Dhabí se tak poprvé v hybridní éře neradoval z triumfu pilot Mercedesu, Verstappen si dojel pro desáté vítězství v kariéře.

Poslední závod sezony byl tradičně dějištěm řady malých soubojů o konečné pořadí světového šampionátu. Verstappenovi ani nedělní vítězství v konečném účtování nestačilo k tomu, aby přeskočil celkově druhého Bottase.

Naopak McLaren i díky Pérezově výpadku překonal Racing Point dosud trůnící na třetím místě Poháru konstruktérů za vítězným Mercedesem a druhým Red Bullem.

Na okruhu Yas Marina skončila asi nejpodivnější sezona historie šampionátu ovlivněná koronavirem. Hned na třech tratích se proti všem zvyklostem jely dvě Velké ceny po sobě, do 17dílného kalendáře se po přestávce vrátily okruhy v Imole, Istanbulu i Nürburgring. Mugello s Algarve dokonce slavily premiérovou Grand Prix. Na rok 2021 je naplánována nejdelší sezona, má mít plných 23 závodů.

Jezdcům znovu vládl Hamilton a mezi týmy Mercedes. To byla zkrácená sezona F1 Jezdcům znovu vládl Hamilton a mezi týmy Mercedes. To byla zkrácená sezona F1 Prohlédněte zde
reklama