reklama

Výdajový strop ve formuli 1 má zelenou, týmy čekají radikální úspory

Sebastian Vettel ve Ferrari a Lewis Hamilton v Mercedese při testech F1 v Barceloně 2020. Sebastian Vettel ve Ferrari a Lewis Hamilton v Mercedese při testech F1 v Barceloně 2020. autor: Reuters
Světová rada motorsportu FIA schválila podle očekávání snížení rozpočtového stropu, na kterém se minulý týden dohodly týmy formule 1.

Pro rok 2021 budou mít stáje k dispozici 145 milionů dolarů, o další sezonu později klesnou povolené výdaje o dalších pět milionů. Na roky 2023 až 2025 bude stanoven rozpočet na maximálně 135 milionů dolarů. Do limitu se ale nezapočítávají například platy jezdců.

Stáje formule 1 se dohodly na přijetí úsporných opatření, aby zmírnily finanční dopady koronavirové krize. Po několikatýdenním jednání se podařilo snížit původně plánovaný maximální rozpočet na příští rok 175 milionů dolarů o 30 milionů. Menší týmy sice chtěly částku seškrtat až na 100 milionů, tak razantní krok ale odmítla elitní trojice Mercedes, Red Bull a především Ferrari.

Letošní sezona formule 1 ještě kvůli šíření covidu-19 nezačala, úvodních deset závodů už bylo zrušeno nebo odloženo. Pojede se nejdříve 5. července bez diváků v Rakousku. Příjmy šampionátu klesly podle květnové finanční zprávy zveřejněné promotérem Liberty Media oproti prvním třem měsícům loňského roku o 84 procent.

reklama