reklama

Video: Jako Senna a Prost. Boj o titul elektrické Formule E rozhodla bouračka v první zatáčce

Podívejte se, jak Luca di Grassi v souboji o titul šampiona Formule E sestřelil v rozhodujícím závodě sezony svého rivala Sébastiena Buemiho. FIA Formula E
V souboji dvou expilotů formule 1 získal Sébastien Buemi titul šampiona Formule E s náskokem pouhých dvou bodů před Lucou di Grassim. V posledním závodě sezony oba jezdci spolu bourali.

Londýn - Jako ve stroji času si mohli připadat diváci nedělního rozhodujícího závodu elektrické Formule E, jenž se jel v londýnském Battery Parku. Luca di Grassi pár set metrů po startu sestřelil svého rivala v boji o titul Sébastiena Buemiho.

Oba bývalí piloti formule 1 vstupovali do posledního podniku druhého ročníku šampionátu elektrických formulí se 155 body. Buemi, stojící na pole position, si po startu udržel vedení, zatímco di Grassi musel horko těžko předjíždět na druhém místě jedoucího Nica Prosta.

Když se vrnící elektromobily přiřítily k prudké levotočivé zatáčce číslo tři, Brazilec přehnal svoji snahu a sestřelil lídra závodu. Byť měli oba piloti poškozené stroje, dokázali se "dobelhat" do boxů.

Nový vůz a honička za rychlým časem

"Sébastien zabrzdil dříve, než v této zatáčce bývá zvykem. Já jsem jel agresivně s cílem ho předjet. Když je v sázce všechno, mohou se takové věci přihodit," popsal di Grassi svůj pohled na kontroverzní manévr.

Štěstím obou aktérů se paradoxně stala nedokonalost baterií závodních formulí, které nevydrží celou Velkou cenu a v polovině dochází k povinné výměně vozu. Buemi i di Garassi tak přesedli do nového monopostu a začali na dálku boj o dva body za nejrychlejší kolo v závodě.

Velmi vyrovnaný šampionát

Di Grassi měl smůlu a na úzkém okruhu se neustále potkával s jinými stroji, zatímco Buemi dokázal zajet čité kolo, být o půl vteřiny rychlejší a vybojovat tak dva body s cenou zlata.

Švýcar o tom ví své, protože loni prohrál boj o titul s Nelsonem Piquetem juniorem o jediný bodík. Pohár konstruktérů vyhrála stáj nového šampiona Renault e.dams, jíž shodou okolností šéfuje Alain Prost.

"Nejdůležitější je, že jsme vyhráli oba tituly. Je mi líto, že rozhodnutí padlo takovým stylem. A je mi to líto i za Lucase, který během celé sezony předváděl gentlemanskou jízdu," řekl po závodě Buemi.

 Sébastien Buemi a tým Renault e.dams slaví titul:

reklama