reklama

FOTO Vzpruha pro českou rallye. Na Barumku přijede Kubica

Robert Kubica je prvním Východoevropanem, který vyhrál Velkou cenu formule 1. Podívejte se na momentky z jeho úspěšné kariéry. Robert Kubica je prvním Východoevropanem, který vyhrál Velkou cenu formule 1. Podívejte se na momentky z jeho úspěšné kariéry. Foto: Reuters
Do Česka se chystá další velká motoristická hvězda, na konci prázdni by měl na Barum rallye startovat úspěšný pilot formule 1 Robert Kubica.

Praha - Do Česka se chystá další velká motoristická hvězda.

I když polský jezdec Robert Kubica nuceně opustil závodní okruhy, na rychlá auta nezanevřel. Jen se jeho revírem staly automobilové soutěže.

Návrat do formule 1 brzdí ruka

Po těžké nehodě loni v únoru na italské regionální soutěži Ronde di Andora, kdy málem přišel o kus ruky, se teď vítěz Velké ceny Kanady formule 1 z roku 2008 rozhodl věnovat právě světu rallye.

"Kdybych mohl rukou bezchybně hýbat, šance na návrat do F1 by tu byl.  Ale do té doby musím čekat. Na brzký návrat je naděje nulová," přiznal Kubica, který čekal rychlejší rehabilitaci.

Ale jeho pravá ruka je stále ještě špatně pohyblivá, dokonce ji musí být během řízení zavázanou. I když se rallyové speciály řítí po nezpevněných silnicích obrovskou rychlostí, nepůsobí v nich takové přetížení jako ve formuli 1. Takže i s drobným hendikepem se dá bojovat o nejvyšší příčky.

mistrovství Evropy + Eurosport = ERC

Toho si je Kubica vědom, proto příští sezonu věnuje boji o titul evropského šampiona v automobilových soutěžích (ERC).

Tento seriál dostal právě druhou mízu, protože ho jako promotér převzala televizní stanice Eurosport a spojila se svým předchozím projektem, IRC.

Jezdci tak mají jistotu, že se jejich sponzoři objeví častěji na obrazovkách a pořadatelé soutěží zase získají na start ještě více hvězd.

13 zastavení evropských hvězd

To se týká i zlínské Barum rallye, která v kalendáři ERC nesmí chybět. Podle informací německé agentury SID sice Kubica nestihne rakouskou Jänner rallye, která je i součástí českého šampionátu, ale zbytek podniků by měl absolvovat.

Polský pilot dostane k dispozici speciálně upravený Ford Fiesta s řízením přizpůsobeným jeho zdravotním problémům.

"Bylo by to neuvěřitelné, kdyby Robert přišel do našeho seriálu," mnul si spokojeně ruce šéf série Francois Ribeiro.

European Rally Championship má naplánováno 13 dílů. Odstartuje v lednu už zmiňovanou Jänenr rallye, ve Zlíně se pojede na přelomu srpna a září a celý šampionát ukončí listopadová Rallye du Valais ve Švýcarsku.

reklama