FOTO Legendární Daytona: Krásná Danica na titul nedosáhla

Prohlédněte si galerie z dramatického závodu NASCAR na 500 mil v Daytoně.
Danica Patricková zdraví diváky při slavnostním nástupu před startem závodu.
Také bývalý pilot F1 Juan Pablo Montoya nastupoval do závodu s nadějí na dobré umístění. Po účasti v hromadné kolizi z toho bylo odjetých pouze 144 kol, byť šachovnicový prapor nakonec viděl.
Oficiálním hostem v Daytoně byl herec James Franco, hvězda seriálu Machři a šprti a také pomocník Spider-Mana z trilogie režiséra Sami Raimiho...
...a právě on pronesl tradiční formulku, které ovšem byla kvůli přítomnosti ženy na startovním roštu trochu pozměněna: "Závodníci a Danico, nastartujte svoje motory!"
Radek Vičík Radek Vičík
25. 2. 2013 12:33
Danica Patricková sice vlajkový závod NASCAR Daytona 500 nevyhrála, i tak se zapsala do historie této série.

Daytona - Americká pilotka Danica Patricková sice vlajkový závod NASCAR Daytona 500 nevyhrála, i tak se v neděli zapsala do historie této série. Držitelka pole position hned v prvním kole o vedení přišla, během závodu se však dvakrát vrátila na první příčku.

Tím se stala první ženou, která vedla závod NASCAR jak říkají Američané "pod zelenou vlajkou". Janet Guthrieová totiž v roce 1979 kroužila jako první v kalifornském Ontairu v roce 1979 ve chvíli, kdy se jedlo za zaváděcím vozidlem.

Nepovedený poslední okruh

Ještě do posledního kola vjížděla Patricková na třetím místě, ale pak se ukázalo, že sázka na vnější stopu byla chybou. Postupně se propadla o několik příček a v cíli byla pilotka Chevroletu odmávnuta na osmém místě. I to je nejlepší výkon ženy 55leté historie Daytony 500. Rekord dosud držela Guthrieová, která v roce 1980 obsadila 11. pozici.

"Celý závod jsem se držela v první desítce, takže to můžu považovat za úspěch. Pořád jsem na cestě být nejlepším závodníkem NASCAR," řekla sebevědomá Patricková.

Po 200 kolech se z druhé triumfu v Daytoně radoval pětinásobný šampion NASCAR Jimmmie Johnson, který o 129 tisícin vteřiny porazil Dalea Earnhardta juniora.

Daytoan 500 - výsledky: 1. Johnson 3:10:14,000, 2. Earnhardt jr. (oba Chevrolet) -0,129, 3. Martin (Toyota) -0,255, 4. Keselowski (Ford) -0,359, 5. Newman (Chevrolet) -0,477, 6. Biffle (Ford) -0,524,... 8. Patricková (Chevrolet) -0,658.