Francouzi stále kralují rallye, Loeba vystřídal Ogier

3. 10. 2013 20:08
Francouz Sébastien Ogier je poprvé mistrem světa v rallye. Titul si zajistil poté, co Thierry Neuville nevyhrál úvodní erzetu ve Francii.
Sebastian Ogier je novým mistrem světa v rallye.
Sebastian Ogier je novým mistrem světa v rallye. | Foto: Volkswagen Motorsport

Štrasburg - Francouzský jezdec Sébastien Ogier je poprvé mistrem světa v rallye. Titul si zajistil poté, co jeho belgický soupeř Thierry Neuville nevyhrál úvodní rychlostní zkoušku Francouzské rallye. Právě na asfaltové soutěži ve Štrasburku tak nastalo symbolické střídání na světovém trůnu.

Francouzi vládnou deset let v řadě

Tovární jezdec Volkswagenu Ogier na něj usedl po devítiletém kralování krajana Sébastiena Loeba, který se v letošním roce účastnil jen vybraných závodů MS. "Dokázali jsme to už dnes a jsme šťastní," prohlásil devětadvacetiletý Ogier.

První erzetu Francouzské rallye vyhrál Španěl Dani Sordo, na nějž Neuville ztratil sedm desetin sekundy. Ogier dojel těsně za ním třetí, což by mu stačilo na titul i v případě, že by Belgičan ve speciálně bodované zkoušce zvítězil. Český jezdec Martin Prokop byl devátý.

Ani Belgičan už ve zvrat v šampionátu nevěřil

Ogier měl tři závody před koncem MS v čele průběžného pořadí náskok 83 bodů. Neuville jej mohl předstihnout pouze v případě, kdyby vyhrál všechny zbývající rallye včetně speciálních zkoušek a Ogier už nezískal ani bod.

I sám Belgičan ale přiznal, že to považoval za nereálné. "Už před startem jsme věděli, že šampionát nejde vyhrát, takže pro nás se vlastně nic nemění. Chceme hlavně uhájit konečné druhé místo," řekl Neuville.

Ogiera vyhrávání zatím baví

Ogier, který loni závodil za volantem fabie, vyhrál v letošní sezoně šest závodů, dvakrát skončil druhý a jen dvakrát se nevešel na stupně vítězů. Už před startem domácí rallye upozornil, že ani předčasná jistota titulu jeho plány nezmění.

"Kdyby se to stalo, nezastavíme. Fanoušci se nemusejí bát, pojedeme na vítězství, i s ohledem na Pohár konstruktérů. Já chci vyhrát každou rallye," uvedl Ogier. Loeb, jenž ovládl šest z předchozích sedmi ročníků Francouzské rallye, skončil v úvodní zkoušce sedmý.

Francouzská rallye, 11. podnik MS v automobilových soutěžích - po 1. rychlostní zkoušce: 1. Sordo, Del Barrio (Šp./Citroën DS3) 3:20,8, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Ford Fiesta RS) -0,7, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R) -0,8, 4. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citroën DS3) -1,4, 5. Mikkelsen, Nagle (Nor., Ir./Volkswagen Polo R) -1,5, 6. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo R) -2,6, ...9. Prokop, Ernst (ČR/Ford Fiesta RS) -6,3, 16. Kostka, Patterson (ČR, Brit./Citroën DS3) -14,5, 81. Hudec, Kotál (ČR/Mitsubishi Lancer Evo IX) -10:07,4.