reklama

Francouzskou rallye v extrémních podmínkách vede Evans

Elfyn Evans Elfyn Evans autor: M-Sport/McKlein
Francouzská rallye na Korsice začala v extrémních deštivých podmínkách. Evans se do čela vyhoupl z páté příčky po první zkoušce a premiérově si užívá vedení v soutěži MS. Vede o 18,7 sekundy před dalším překvapením Kevinem Abbringem z Nizozemska s hyundaiem, až třetí je o další čtyři sekundy zpět Fin Jari-Matti Latvala z favorizovaného týmu Volkswagen.

Ajaccio (Francie) - Francouzská rallye na Korsice začala v extrémních deštivých podmínkách, s nimiž se zatím nejlépe vyrovnal britský pilot Elfyn Evansza volantem fordu.Ze tří plánovaných zkoušek se jely jen dvě, protože druhý, skoro 44 km dlouhý test znemožnily extrémními přívaly vody poničené a záplavami znepřístupněné příjezdové i soutěžní cesty. Martin Prokop je po úvodní etapě čtrnáctý, bez šance na vítězství je kvůli technickým potížím mistr světa Sébastien Ogier z Francie.

Evans se do čela vyhoupl z páté příčky po první zkoušce a premiérově si užívá vedení v soutěži MS. "Vlastně ani nevím, jak se mám cítit. Je to pro mě úplně nová situace," řekl šestadvacetiletý Velšan.

Vede o 18,7 sekundy před dalším překvapením Kevinem Abbringem z Nizozemska s hyundaiem, až třetí je o další čtyři sekundy zpět Fin Jari-Matti Latvala z favorizovaného týmu Volkswagen.

Jeho kolega Ogier byl nejrychlejší v úvodním testu v délce 29 km, který zvládl ve shodném čase také Polák Robert Kubica s fordem. Trojnásobný mistr světa měl ale ve třetí erzetě defekt, musel vyměnit kolo a časem se zařadil na desáté místo se ztrátou jedné minuty a 13 sekund.

Po rychlostní zkoušce jej navíc zastavila porucha a nebyl schopen dojet s vozem na předepsané místo. Byl proto hodnocen, jako kdyby první den nedokončil, což znamenalo desetiminutovou penalizaci a pád na 55. místo.

Kubica se po opatrnější jízdě kvůli stojící vodě na 36 km dlouhé zkoušce propadl na pátou pozici. Ze čtvrtého místa až na 13. klesl kvůli defektu Španěl Dani Sordo v hyundaii. Problémy měl i Prokop, který na něj ztrácí 19 sekund a od lídra dělí českého jezdce dvě a čtvrt minuty.

"Začal jsem výborně a měl jsem parádní rychlost, na nás až nevídanou," uvedl Prokop s poukazem na 11. místo a odstup 38 sekund od čela v první erzetě. "Bohužel odpoledne jsem udělal velkou chybu na písku, byl jsem mimo trať a trefil jsem velký strom. Pak nám docela dlouho trvalo, než jsem se vrátil na trať, a navíc bylo i dost poškozené auto," uvedl Prokop na sociálních sítích.

Francouzská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 1. etapě:

1. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta RS) 46:48,5, 2. Abbring, Marshall (Niz., Brit./Hyundai i20) -18,7, 3. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo R) -22,9, 4. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -38,8, 5. Kubica, Szczepaniak (Pol./Ford Fiesta RS) -40,3, 6. Sarrazin, Renucci (Fr./Ford Fiesta RS) -43,1, ...14. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -2:15,2.

reklama