reklama

Grand Prix v Brně má nově pořádat spolek města a kraje

Věčný příběh, financování brněnské Grand Prix, pokračuje. Věčný příběh, financování brněnské Grand Prix, pokračuje. autor: MPAfoto.com
Velkou cenu silničních motocyklů v Brně má od příštího roku pořádat nově vytvořený spolek, jehož členy budou město a Jihomoravský kraj, případně ještě někdo další.

Brno - Velkou cenu silničních motocyklů v Brně má od příštího roku pořádat nově vytvořený spolek, jehož členy budou město a Jihomoravský kraj, případně ještě někdo další. Řekla to ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na brífinku po dnešním jednání s primátorem Petrem Vokřálem (ANO) a hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD).

Spolek jako držitel licence chce jednat s vlastníkem okruhu Automotodromem Brno, který má jako dosavadní pořadatel závod mistrovství světa organizačně zajistit. Jednání Valachová iniciovala po předchozím setkání s ředitelem promotérské společnosti Dorna Carmelem Ezpeletou.

Automotodrom záměr vytvoření spolku vítá. "Důležité bude, jak se jednání vyvinou. Je to stejná cesta, jakou hejtman navrhl už loni v srpnu, pak však nechal vytvořit krajskou společnost s ručením omezeným, která měla být držitelem licence. Klíčové je vymyslet systém pořádání a určit naši roli," řekl ČTK mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

Podle něj je také třeba mít na paměti, že Dorna stále čeká na zaplacení zalistovacího poplatku za loňský a letošní rok; za každý rok činí jeho hodnota přes 70 milionů korun. "Automotodrom v červnu jasně deklaroval, že není schopen svým závazkům dostát, protože závod nedostal slíbenou dotaci," řekl Smetana.

Původně mělo jít 30 milionů korun od vlády již loni na loňský ročník, což se ale nestalo. Na začátku letošního roku o vládní dotaci zažádal kraj, aby ji pořadateli převedl, peníze však již řadu měsíců leží na účtu kraje.

V dubnu krajské zastupitelstvo schválilo smlouvu o podmínkách dotace na letošní ročník, kterou měly podepsat Dorna a Automotodrom, aniž ji předtím viděly. Podle vyjádření Automotodromu však smlouva měla právní vady, proto ji jeho představitelé nepodepsali. O nové formě udělení dotace má nyní jednat do konce července kraj s ministerstvem školství.

Kraj chce k třicetimilionové dotaci připojit také svých 20 milionů, deset milionů má připravených město. Zastupitelstvo Brna bude schvalovat dotaci i vstup města do nového spolku 11. srpna, totéž se bude dít ve stejném týdnu na kraji. "Jsem rád, že se věci po roce přešlapování daly do pohybu," doplnil Vokřál.

Vokřál i Hašek by rádi zapojili do spolku ještě někoho dalšího. Uvažují o Regionální hospodářské komoře, protože řada podnikatelů "žije" právě díky Velké ceně, včetně hoteliérů či provozovatelů kempů.

reklama