reklama

Maléry falešného blondýna Hamiltona na formuli 1 v Monze

Lewis Hamilton dorazil do Monzy s novým blonďatým přelivem. Lewis Hamilton dorazil do Monzy s novým blonďatým přelivem. autor: Reuters
I když Lewis Hamilton vybojoval včera v Monze jeden ze svých nejdrtivějších triumfu ze 40 vítězství v Grand PrIx formule 1, bude na Velkou cenu Itálie vzpomínat se smíšeními pocity.

Monza - I když Lewis Hamilton vybojoval včera v Monze jeden ze svých nejdrtivějších triumfů ze 40 vítězství v Grand Prix formule 1, bude pilot Mercedesu na Velkou cenu Itálie vzpomínat se smíšeními pocity.

První senzaci způsobil lídr světového šampionátu a obhájce titulu už při příjezdu do paddocku. Brit totálně změnil svoji image a objevil se se světle blonďatým přelivem, jakým už před lety šokoval exmistr světa F1 Jacques Villeneuve.

Bez ohledu na to, co nosil na hlavě, Hamilton v Monze suverénně proplouval tréninky i kvalifikací. V sobotu si vybojoval 49. pole position, čímž si pojistil třetí místo v historických tabulkách šampionátu.

Trapas při minutě ticha

Ale neděle byla takovým zvláštním hořko-sladkým dnem. První průšvih přišel ještě před závodem. Jezdci se seřadili na minutu ticha na počest nedávno zesnulého expilota F1 Justina Wilsona, jenž se zabil při závodě IndyCar.

Hamilton se postavil do řady, ale jako jediný nesundal čepici a vůbec se tvářil nezúčastněně.

Po závodě si musel nasypat popel na hlavu. "Omlouvám se Justinově rodině. Upřímně, vůbec jsem nezaregistroval, že to byla minuta ticha. Byl jsem tak soustředěný a zaposlouchaný do hudby, takže jsem si myslel, že se fotíme," napsal Hamilton po závodě na svém Twitteru.

Hamilton s čepicí při minutě ticha:

„Hammer time“ kvůli pneumatikám

Samotný závod až do 48. kola probíhal jako nalajnovaný. Hamilton skvěle odstartoval a stále navyšoval svůj náskok před druhým Sebastianem Vettelem ve ferrari.

Pak ale začaly z boxů chodit podivné příkazy typu "šlápni na plyn a na nic se neptej". Nejdřív to vypadalo na hrozící problémy s motorem nebo takzvaný pomalý defekt.

Pravá příčina toho, proč Hamilton jel svůj "hammer time", se objevila až po závodě. Pár minut po odmávnutí vítěze šachovnicovým praporem muselo vedení stáje Mercedes "na kobereček" na ředitelství závodu. Důvod? Příliš nízký tlak v levé přední pneumatice před startem italské Grand Prix.

Dlouhé desítky minut tak bylo Hamiltonovo vítězství v ohrožení. Na tlak pneumatik se FIA začala zaměřovat od předchozího závodu ve Spa, kde se bez varování roztrhly gumy mercedesu Nica Rosberga v tréninku i Vettelova ferrari v závodě.

"Stříbrné šípy" nakonec vyvázly bez trestu. "Na základě toho, co jsme slyšeli od technického delegáta, zástupců týmu i dodavatele pneumatik Pirelli, jsou stewardi přesvědčeni, že v době nasazení pneumatik na vůz byl minimální tlak v souladu s technickými pravidly," stojí v oficiálním vyjádření ředitelství závodu.

Zaviní jedna fotka soud?

Hamilton tak mohl v klidu oslavit navýšení vedení v šampionátu na úctyhodných 53 bodů před týmovým kolegou Rosbergem, jenž kvůli poruše motoru dvě kola před koncem závodu v Itálii nedojel.

Tím ovšem Hamiltonovy trable neskočily. Vítěz slavil kromě jiného také "burn outem" na motorce, jejž zachytil jeden z prominentních fotografů F1 Mark Sutton. A právě s ním teď bude mít Hamiltonův PR tým problémy.

Britský pilot si totiž dal Suttonovu fotografii na svůj Facebook a teď ho čekají opletačky s právníky kvůli porušení copyrightu, protože je publikoval jako své bez uvedení skutečného autora. Tak je převzala i některá britská média, což se Suttonovi pochopitelně nelíbí a chce svoji zaslouženou odměnu.

Sporná fotografie slavícího Hamiltona:

Na jeden den to bylo hodně událostí, nemyslíte?

reklama