Hanika a Kornfeil v Moto3 na posledních bodovaných místech

Aktualizováno 15. 6. 2014 14:50
Čeští motocykloví závodníci Karel Hanika a Jakub Kornfeil obsadili ve Velké ceně Katalánska ve třídě Moto3 poslední dvě bodovaná místa.
Karel Hanika.
Karel Hanika. | Foto: KTM Images

Barcelona - Čeští motocykloví závodníci Karel Hanika a Jakub Kornfeil obsadili ve Velké ceně Katalánska ve třídě Moto3 poslední dvě bodovaná místa. Letošní nováček v mistrovství světa silničních motocyklů Hanika byl v Barceloně čtrnáctý, Kornfeil patnáctý. Karel Abraham v MotoGP nedojel.

Pro první vítězství v sezoně si suverénně dojel Álex Márquez, mladší bratr mistra světa MotoGP Marca. Osmnáctiletý Španěl na hondě startoval poprvé v kariéře z pole position a vyhrál s náskokem více než tří sekund. Šestičlennou skupinu pronásledovatelů přivezl do cíle Ital Enea Bastianini, třetí byl Španěl Efrén Vázquez.

Češi zajeli v kvalifikaci časy ve druhé desítce a na stejných pozicích se pohybovali v druhé skupině v průběhu celého závodu. Kornfeil dokonce v jedné fázi jezdil mimo bodované pozice, nakonec však alespoň jeden bod získal. V cíli od sebe české jezdce dělilo 360 tisícin, za Márquezem zaostali téměř dvacet sekund.

Průběžné vedení v MS udržel dnes čtvrtý Australan Jack Miller. Kornfeil je desátý, Hanika osmnáctý.

Marquez uspěl i na sedmý pokus

V MotoGP zůstalo všechno "při starém". Také v sedmém podniku sezony vyhrál obhájce titulu Marc Marquez. Ale 21letý Španěl na Hondě si dnešní triumf před svými fanoušky musel opravdu tvrdě vybojovat.

První dvě třetiny nejdramatičtějšího roku dosavadního průběhu sezony závodu vedl Valentino Rossi na Yamaze. A když už ho Marquez konečně předjel, v samotném závěru se na něj tvrdě dotíral týmový kolega Dani Pedrosa.

Další Španěl mezi hvězdami MotoGP se dokonce na chvíli dostal do vedení, ale v předposledním kole udělal jezdeckou chybu, která umožnila Rossimu proklouznout na druhé místo a Marquezovi bez problémů zvítězit.

Lídr šampionátu se tak stal nejmladším jezdcem historie, jenž vyhrál sedm závodů MS v řadě. Překonal tak rekord, který držel právě Rossi.

Abrahamovi už ve druhém kole v levotočivé zatáčce podklouzlo přední kolo jeho Hondy a skončil na zemi. V závodu dál nepokračoval.

Také ve třídě Moto2 zvítězil domácí jezdec. Líd šampionátu Esteve Rabat si díky dnešnímu triumfu navýšil  vedení před týmovým kolegou ze stáje Marc VDS Racing Mikem Kalliem z Finska už na 34 bodů.

Aktualizujeme...

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Á. Márquez (Šp./Honda) 41:11,656, 2. Bastianini (It./KTM) -3,236, 3. Vázquez (Šp./Honda) -3,512, 4. Miller (Austr./KTM) -3,764, 5. Fenati (It./KTM) -3,862, 6. Binder (JAR/Mahindra) -4,048, ...14. Hanika -19,623, 15. Kornfeil (oba ČR/KTM) -19,983.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Miller 117, 2. Fenati 110, 3. Vázquez 92, 4. Rins (Šp./Honda) 87, 5. Á. Márquez 85, 6. I. Viňales (Šp./KTM) 73, ...10. Kornfeil 38, 18. Hanika 16.

Moto2: 1. Rabat 41:23,197, 2. M. Viňales (oba Šp./Kalex) -4,244, 3. Zarco (Fr./Caterham Suter) -11,157, 4. Kallio (Fin./Kalex) -11,301, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -11,424, 6. Pasini (It./Kalex) -16,761.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Rabat 149, 2. Kallio 115, 3. M. Viňales 89, 4. Aegerter (Švýc./Suter) 71, 5. Corsi (It./Kalex) 66, 6. Salom (Šp./Kalex) 59.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 42:56,914, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,512, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -1,834, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -4,540, 5. Bradl (Něm./Honda) -11,148, 6. A. Espargaró (Šp./Yamaha) -14,213, ...Abraham (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. M. Márquez 175, 2. Rossi 117, 3. Pedrosa 112, 4. Lorenzo 78, 5. Dovizioso (It./Ducati) 71, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) 58, ...17. Abraham 13.