Aktualizováno 27. 6. 2015 14:48
Výsledky Velké ceny Nizozemska silničních motocyklů.
Karel Hanika na své KTM třídy Moto3.
Karel Hanika na své KTM třídy Moto3. | Foto: KTM Media

Assen - Karel Hanika nepotvrdil své ambice postavit se na stupně vítězů Velké ceny Nizozemska silničních motocyklů a ve třídě Moto3 proměnil třetí místo na startu  v konečnou osmou pozici v cíli. Jakub Kornfeil dojel dvacátý a nebodoval.

Hanika musel dotahovat ztrátu

Hanikovi start z první řady úplně nevyšel a v první zatáčce se propadl na šestou pozici. Pak se začal ještě víc propadat a po pěti kolech se rázem ocitl na 13. pozici. V té době byl bodům "na dohled" i Kornfeil, který se pohyboval ve skupině kolem 18. pozice.

Pak Hanika jezdec začal svoji "tradiční" stíhací jízdu a vrátil se do čela nahuštěné 16členné skupiny bojující o osmé místo.  K jejímu uchvácení mu pomohly i kuriózní problém Fina Niklase Aja, který v boji s Hanikou zaváhal, málem spadl a dojel do cíle zavěšený z boku svého motocyklu až jako sedmnáctý.

V dramatické Grand Prix nejslabší třídy triumfoval Hanikův týmový kolega Miguel Oliveira před Italem Fabiem Qartararem a lídrem seriálu Dannym Kentem z Británie. Ten má po dnešním závodě v čele MS už 57bodový náskok.

Rossi a Marquez bojovali jak o život

Další velké drama připravily divákům v Assenu hvězdy MotoGP, mezi nimiž ale kvůli zranění chyběl Karel Abraham.

Valentino Rossi v cestě za desátým titulem mistra světa v nejsilnější kubatuře předvedl souboj kolo na kolo s obhájcem titulu Marcem Márquezem, který vyvrcholil "ťukancem" v poslední šikaně. V něm sice mladý Španěl na Hondě poslal zkušeného Itala mimo trať, ale protože ztratil ještě víc, dojel si Rossi  před nadšenými fanoušky pro vítězství.

Třetí skončil jeho týmový kolega z Yamahy Jorge Lorenzo, který tak ve vzájemném souboji o titul zaostává nyní o deset bodů.

Ve třídě Moto2 se v souboji dvou nejlepších jezdců této kategorie v cíli nakonec radoval Johann Zarco, který tak před obhájcem titulu Esteve Rabatem navýšil náskok na 45 bodů.

Francouz vyhrál asi o půl hodiny později proti původnímu programu, protože závod byl po první startu přerušen. Zavinila to havárie Luise Saloma, z jehož stroje vytekl na dráhu olej a závod musel být zastaven.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Oliveira (Portug./KTM) 37:54,427, 2. Quartararo (Fr./Honda) -0,066, 3. Kent (Brit./Honda) -0,117, 4. Navarro (Šp./Honda) -0,179, 5. Fenati (It./KTM) -0,252, 6. Bastianini (It./Honda) -0,526, ...8. Hanika -21,406, 20. Kornfeil (oba ČR/KTM) -33,963.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Kent 165 b., 2. Bastianini 108, 3. Oliveira 102, 4. Fenati 86, 5. Vázquez (Šp./Honda) 76, 6. Quartararo 74, ...14. Hanika 26, 17. Kornfeil 17.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 26:13,410, 2. Rabat (Šp./Kalex) -0,757, 3. Lowes (Brit./Speed Up) -2,080, 4. Rins (Šp./Kalex) -3,738, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) -4,530, 6. Simeon (Belg./Kalex) -5,045.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Zarco 159, 2. Rabat 114, 3. Lowes 96, 4. Lüthi 89, 5. Rins 87, 6. Folger (Něm./Kalex) 75.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 40:54,037, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -1,242, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -14,576, 4. Iannone (It./Ducati) -19,109, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -24,268, 6. Crutchlow (Brit./Honda) -24,373.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Rossi 163, 2. Lorenzo 153, 3. Iannone 107, 4. M. Márquez 89, 5. Dovizioso (It./Ducati) 87, 6. Smith (Brit./Yamaha) 77.