Aktualizováno 29. 3. 2015 20:50
Výsledky prvního závodu MS silničních motocyklů, který hostí okruh v Losailu.
Karel Hanika na svém KTM na okruhu v katarském Losailu.
Karel Hanika na svém KTM na okruhu v katarském Losailu. | Foto: KTM Images

Losail - Karel Hanika se stal jediným českým závodníkem, který zatím v letošní sezoně MS silničních motocyklů dosáhl na body. Jezdec stáje Ajo dojel na své KTM 13. v dnešní Velké ceně Kataru ve třídě Moto3. Jeho krajan Jakub Kornfeil na body nedosáhl a skončil sedmnáctý. Karel Abraham v MotoGP do cíle nedojel.

Hned v první zatáčce závodu nejslabší Moto3 spadl jeden z favoritů Miguel Oliveira na KTM. Hanika si udržel 14. místo v hlavní skupině a Kornfeil poskočil na dvacátou pozici.

Po třech kolech Hanika ztratil kontakt s čelem a začal s Italem Eneou Bastianinim bojovat o poslední dvě místa v bodované patnáctce. Kornfeil se propadl ještě víc, na 24. pozici.

Hanika od sebe čekal víc

V poslední třetině závodu oba čeští jezdci zrychlili a Hanika z toho vytěžil první body sezony. Kornfeila od Top 15 v cíli dělilo 3,5 vteřiny.

"Jsem hodně zklamaný, protože cítím, a jsem si skoro jistý, že jsem dnes měl určitě na to, abych bojoval o umístění mezi pěti nejlepšími," uvedl Hanika na svém webu.

Pro první vítěství v sezoně si pod umělým osvětlením dojel vítěz kvalifikace Alexis Masbou na Hondě. Franocuz doslova na cílové čáře přesprintoval Bastianiniho o pouhých 27 tisícin vteřiny.

V elitní třídě se v nejlepší fotmě ukázal Italský veterán Valentino Rossi na Yamaze, který porazil své dva krajany v sedle Ducati Andreu Doviziosa a Andreu Iannoneho.

Marquez na zemi, Rossi v sedmém nebi

Hned v první zatáčce se dostal mimo trať obhájce titulu Marc Marquez a propadl se na poslední místo. Abrahamovi se start vydařil a v úvodu držel se na 18. pozici.

Obhájce titulu začal okamžitě stíhací jízdu, jen v prvním kole předjel devět soupeřů a ve stále se měnícím pořadí se zařadil těsně před Abrahama na 16. místo. Ve druhém kole se už Španěl na Hondě pohyboval v první bodované patnáctce.

V čele se mezitím usídlil Jorge Lorenzo na Yamaze, který za sebou držel vítěze kvalifikace Doviziosa. K němu a Iannonemu se brzy přidal i Rossi a celá čtveřice si to rozdávala o vedení v závodě. "Vale" Rossi předvedl v závěru nejsilnější nervy a dojel si pro triumf. Abraham v posledním kole po pádu z výsledkové listiny vypadl.

Pro triumf ve třídě Moto2 si suverénně dojel Němec Jonas Folger na Kalexu, který druhému Xavieru Simeonovi z Belgie ujel o více než pět vteřin. Obhájce titulu Esteve Rabat byl mezi sedmi jezdci, kteří během velké ceny spadli.

Velká cena Kataru, úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Masbou (Fr./Honda) 38:25,424, 2. Bastianini (It./Honda) -0,027, 3. Kent (Brit./Honda) -0,142, 4. Vázquez (Šp./Honda) -0,288, 5. McPhee (Brit./Honda) -0,693, 6. I. Viňales (Šp./Husqvarna) -0,765, ...13. Hanika -1,869, 17. Kornfeil (oba ČR/KTM) -8,760.

Moto2: 1. Folger (Něm./Kalex) 40:18,532, 2. Simeon (Belg./Kalex) -5,051, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -12,123, 4. Rins (Šp./Kalex) -12,202, 5. Morbidelli (It./Kalex) -14,385, 6. Kallio (Fin./Kalex) -14,413.

20:00 MotoGP.