reklama

Jezdce před Brnem trápí nepříjemnost. Jsou moc ospalí

Karel Abraham Karel Abraham autor: Reuters
O víkendu se jede mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně.

Brno - Před pokračováním mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně se jezdci musejí vyrovnat s aklimatizačními potížemi.

O uplynulém víkendu světová elita startovala v americkém Indianapolisu a po závodě na opačném konci zeměkoule bojují piloti před českou Grand Prix s pocity únavy a nevyspání.

Nečekám, že někdo za jízdy usne

"Zatím jsem Ameriku nedospal. Velké problémy jsem měl po příjezdu. Spal jsem pouze tři hodiny, dnes už o něco lépe. Bude to problém, který asi bude trápit všechny jezdce, ale nečekám, že by někdo v průběhu závodu usnul," uvedl s nadsázkou na dnešní tiskové konferenci Karel Abraham, aktuálně čtrnáctý muž klasifikace královské třídy MotoGP.

Sám se snaží překonat v průběhu dne ospalost a nejít do postele dřív než večer. "Organismus se tak rychleji přizpůsobí. Ale je to hodně tvrdé," řekl.

Podobné problémy s aklimatizací pociťuje i další stálý český jezdec v mistrovství světa Jakub Kornfeil. Navzdory tomu věří v Brně ve své nejlepší umístění v Moto3. Právě v Brně v roce 2010 vybojoval ještě ve stopětadvacítkách životní páté místo, vloni tam byl sedmý.

Skončit lépe než loni

"Doufám, že skončím lépe než loni. Máme docela dobře rozehranou sezonu. Daří se mně i týmu. Zasloužili bychom si proto už nějaké lepší umístění," poznamenal Kornfeil, jehož letošním maximem jsou dvě osmá místa. Celkově se drží na 16. pozici.

"Stále se motáme ve výsledcích okolo desítky. Pokud nebude pršet a bude podle předpovědi svítit sluníčko, tak můžeme dosáhnout na nejlepší letošní umístění," věří Kornfeil.

Třetí Čech na trati

V Moto3 se představí také jeho krajan Miroslav Popov jako náhradník za zraněného Brita Dannyho Webba.

Do seriálu nováčků Red Bull MotoGP Rookies Cup zasáhne další český jezdec, šestnáctiletý Karel Hanika. Letos už čtyřikrát skončil na třetím místě a právě k domácí trati upírá svou největší pozornost. "Budu mít oproti soupeřům výhodu. Znalostí trati i fanouškovským zázemím," řekl Hanika.

Stát platí desetkrát víc než loni

Na rozdíl od loňského roku netrápí vedení Automotodromu finanční problémy se zajištěním zalistovacího poplatku. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy letos přispělo na MS v motocyklových sportech částkou desetkrát vyšší než před rokem. Loni Autoklub ČR čerpal jen 3,5 milionu korun pro světový šampionát na ploché dráze v Praze.

"Letos Grand Prix na ploché dráze v Praze obdržela opět 3,5 milionu, zbývajících 31,5 milionu korun získal Automotodrom Brno na pokrytí poplatků na mistrovství světa superbiků a Grand Prix silničních motocyklů," uvedl prezident Českého svazu motocyklového sportu Karel Abraham senior.

reklama