reklama

Klobouk dolů! Alonso v Indy ukázal, jak velké závodnické srdce má

Fernando Alonso pije na tikové konferenci v Indianapiolisu symbolicky mléko. Fernando Alonso pije na tikové konferenci v Indianapiolisu symbolicky mléko. autor: Indianapolis Motor Speedway via YouTube
Fernando Alonso po vypadnutí v závodě 500 mil Indianapolis předvedl, že má sportovního ducha. Neproklínal Hondu, ale užíval si dobrého závodění. Dvojnásobný mistr světa formule 1 se vrací z USA s ještě silnější základnou fanoušků a posílenou reputací.

Praha, Indianapolis - Mohl křičet zoufalstvím a bušit pěstí do volantu. Mohl být naštvaný na celý svět. Mohl proklínat Hondu od generálního ředitel až po posledního skladníka. Ale Fernando Alonso po vypadnutí ze závodu 500 mil Indianapolis v neděli ukázal, jak velká osobnost to je.

Video: Indy 500 plná dramat. Alonso neviděl cíl, Dixon letěl vzduchem Video: Indy 500 plná dramat. Alonso neviděl cíl, Dixon letěl vzduchem Čtěte zde

Do Ameriky si ztrápený Španěl jel zlepšit náladu a napravit pošramocenou reputaci z formule 1, kde  už celé léta čeká na vítězství nebo aspoň na stupně vítězů. A v McLarenu s poruchovým a slabým motorem Honda za zády mu žádný velký úspěch nehrozí.

Na oválu v Indianapolisu potvrdil, že má cit pro rychlost. Od prvních tréninků patřil k nejrychlejším, v kvalifikaci si vyjel skvělou pátou pozici.

Pořádný závod je lepší než sezona na chvostu

Jenže co čert nechtěl, byl to právě japonský agregát, který 38letému jezdci překazil jeho úspěšnou misi ve "Staré cihelně". Ve chvíli, kdy se pravidelně pohyboval v top 5 a párkrát se objevil v čele, Honda se 21 kol před koncem odmlčela.

Alonso končí v Indy 500:

Alonso to vzal sportovně. V klidu prošel ještě s helmou na hlavě boxy a jen  pár minut po konci nadějí na další velký životní úspěch bez emocí odpovídal na otázky reportéra televize ABC.

Na tiskovce po závodě dělal to samé skoro deset minut. I zde potvrdil, že je srdcem skutečný závodník, ne jen pouhý dělník volantu. "Jezdit v Monaku na pátém šestém místě nemá cenu. Monte Carlo mi nechybí. Je lepší být konkurenceschopný v jednom závodě, než  být dlouho v poli poražených," připomněl, že do Indianapolisu se vydal místo Velké ceny Monaka formule 1, která se jela také v neděli.

Mléko zatím nanečisto

A všechno završilo stylové loučení s novináři. "Děkuju i vám. Ddva týdny jste mě sledovali krok za krokem. Tak i když jsem nevyhrál, napiju se mléka," narážel s úsměvem na tradici Indy 500, jehož vítěz v cíli zásadně slaví sklenicí mléka.

Díky tomu všemu se dvojnásobný mistr světa vrací z USA s ještě silnější základnou fanoušků a posílenou reputací. Uvidíme, nakolik mu zvýšené sebevědomí pomůže už příští víkend v GP Kanady formule 1.

Alonso přebírá v Indy štafetu šampionů F1. Uspěje jako Fittipaldi, nebo propadne jako Fangio? Alonso přebírá v Indy štafetu šampionů F1. Uspěje jako Fittipaldi, nebo propadne jako Fangio? Prohlédněte zde
reklama