reklama

Konec šampionů. Citroën odchází z mistrovství světa v rallye

Mexická rallye 2019: Sébastien Ogier, Citroën C3 WRC Mexická rallye 2019: Sébastien Ogier, Citroën C3 WRC autor: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool
Stáj Citroën Racing opouští světový šampionát v rallye. Její vedení to vysvětlilo tím, že po odchodu exmistra světa Sébastiena Ogiera i Fina Esapekky Lappiho nezůstal ve francouzském týmu žádný špičkový jezdec.

Dalším důvodem může být fakt, že další značka z mateřského koncernu PSA, Peugeot, oznámila návrat do světa vytrvalostních závodů s novým hybridním speciálem. Prémiová značka společnosti - DS - se účastní šampionátu elektrické Formule E. Tři tak finančně náročné projekty byly zřejmě pro PSA příliš.

Ogier podepsal s Citroënem dvouletý kontrakt a tvrdil, že bude ve WRC jeho poslední. Po roce, v němž neobhájil titul mistra světa a po šesti letech uvolnil rallyeový trůn, však zamířil do Toyoty. Smlouvu nedodržel ani Lappi, jemuž rovněž zbýval ještě rok.

Letošní šampionát ovládl Estonec Ott Tänak s toyotou, Ogier vyhrál tři soutěže a se ztrátou 46 bodů skončil v celkovém pořadí MS na třetím místě. Citroënu se nejvíce vydařila zářijová Turecká rallye, kde Lappi dojel za Ogierem druhý a stáj si připsala jediný double v sezoně.

Už tehdy však Ogier hovořil o složitém období a nakonec se rozhodl pro odchod do Toyoty, kde vystřídá Tänaka. Ten vytvoří v Hyundai silnou dvojici s vicemistrem světa Thierrym Neuvillem z Belgie.

"Citroën se rozhodl zrušit svůj WRC program na rok 2020, jelikož pro příští sezonu nemáme žádného prvotřídního jezdce," uvedl tým v prohlášení.

Citroën je přitom nejúspěšnější značkou historie seriálu. Díky Sébastienu Loebovi má na svém devět titulů mistra světa mezi jezdci, Pohár konstruktérů francouzská značka vyhrála s vozy Xsara WRC, C4 WRC a DS3 WRC také devětkrát.

reklama