reklama

Konec zákazu v F1: Při safety caru se může do boxů

Safety car na trati = nikdo nesmí do boxů. To pro nový ročník už však neplatí Safety car na trati = nikdo nesmí do boxů. To pro nový ročník už však neplatí autor: Reuters
Pravidlo bylo v uplynulých letech velmi kritizováno

Londýn - Nový ročník světového šampionátu vozů formule 1 startuje již za dva měsíce, ovšem už nyní je známo, že se týmy mohou těšit na jednu změnu v pravidlech.

Mezinárodní automobilová federace (FIA) se totiž rozhodla zrušit jedno z kontroverzních pravidel při výjezdu safety caru.

A není pochyb o tom, že většina stájí přijala tuto zprávu s otevřenou náručí.

Vyhláška, která stanovovala, že vozy nesmí pod hrozbou pokuty zajet do svých boxů, je-li na trati safety car, se během své dvouleté existence setkala spíše s negativními ohlasy. 

Největším problémem se totiž ukázal být fakt, že monoposty nemohly dojet pro doplnění pohonných hmot i ve chvíli, kdy to nejvíce potřebovaly. Stávalo se, že závodníci zajížděli do boxů i s vědomím penalizace, poněvadž by jim jinak na trati došel benzín.

Čtěte také: Piloti formule 1 se zlobí. Sami musí zaplatit miliony

Všeobecnou kritiku se nakonec FIA rozhodla vzít na vědomí a pro nadcházející sezonu proto diskutabilní nařízení zrušila.  

"Pravidlo, které jsme představili v roce 2007, bylo špatné, tudíž se nyní vrátíme k regulím z roku 2006," uvedl na oficiálních stránkách F1 ředitel závodů Charlie Whiting.

Dodal ale, že se bude postupovat podle nového režimu, jenž bude zaveden na bázi minimálního času stráveného v boxech.

Čtěte dále: Ferrari má vztek: Safety car? Ponižující pro formuli 1

"Jediným rozdílem je, že máme v úmyslu zavést minimální čas před vjezdem do boxů. Když nasadíme zpomalovací vůz, dostanou všechna auta zprávu, což bude mít za následek aktivaci režimu 'Safety car' v jejich ECU (pozn. elektronická řídící jednotka)," vysvětloval. 

"Až se zpráva dostane do vozu, zjistí se, kde se monopost právě nachází a vypočítá se minimální čas pro pilota. Po jeho uplynutí pak bude moci zajet do boxů. Závodník to bude muset respektovat a tuto informaci bude mít zobrazenou na své desce," upřesnil.

"Jestliže si dobře pamatujete, tak jsme zavírali dvířka do boxů, protože jezdci přijížděli velmi rychle. To se však nyní změní, neboť nebudou moci být rychlejší, než jim ukáže displej," řekl na závěr Whiting.

reklama