reklama

Kornfeil těsně minul druhou řadu, Pešek překvapil

Jakub Kornfeil sedlá letos motocykl Kalex KTM. Jakub Kornfeil sedlá letos motocykl Kalex KTM. autor: MPAfoto.com
Motocyklisté v sobotu absolvovali kvalifikaci na Velkou cenu Kataru.

Losail - Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil na stroji Kalex KTM obsadil v sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Kataru třídy Moto3 sedmé místo, které ho těsně zařadilo do třetí řady startovního roštu.

Přitom ještě v posledních minutách byl Kornfeil šestý, což by znamenalo postavení ve druhé řadě. Na držitele pole position, Španěla Luise Saloma v sedle KTM, ztratil 1,253 vteřiny.

Rychlé kolo následoval lehký pád

Po zajetí svého nejrychlejší kola dokonce pilot týmu Redox RW Racing GP upadl.

"Pád přišel ve druhé zatáčce a v kvalifikaci tak bylo dobojováno. Trošku mě bolí ruka a už se mi tam rýsuje pěkná modřina. Kluci ale mají co dělat s motorkou, aby byla připravená na zítřek. Myslím, že jsme na dobré cestě. Ještě si trošku pohrajeme s předními tlumiči a budu doufat, že zítra bude na trati méně písku než dnes," uvedl Kornfeil.

Na pole postion třídy Moto2 se postaví Pol Espargaro. Španěl sice se svým strojem Pons Kalex spadl, ale v samotném závěru kvalifikace dokázal ještě zajet nejrychlejší čas.

Pešek byl blízko debutu z říše snů

Lukáš Pešek se ještě osm minut před konce první části kvalifikace MotoGP držel na senzačním druhém místě. Jezdec stáje Came IodaRacing Project se tak v premiérové kvalifikaci v královské třídě držel na postupové příčce do souboje nejlepší dvanáctky.

Byť tuto pozici nakonec neudržel, i tak z toho bylo povedené konečné 15. místo a tím pádem start z páté řady.

"Nasadili jsme nové pneumatiky a vyšlo to. Je to samozřejmě fantastické, ale držíme se při zemi. Bylo to pouze o zajetí jednoho rychlého kola. Závod je naprosto o něčem jiném," zůstává Pešek při zemi.

Karel Abraham se strojem ART ztratil na svého krajana více než tři desetiny vteřiny a umístil se jako osmnáctý.  Na startovním roštu nedělní Grand Prix tak bude stát přímo za Peškem.

"Včera jsem říkal, že bude těžké zlepšit se o vteřinu. To se dneska víceméně povedlo, ale k dobrému výsledku bychom potřebovali sundat ještě další půl vteřiny," přemítal jezdec stáje Cardion AB Motoracing.

Druhou část kvalifikace opanoval obhájce titulu Jorge Lorenzo. Yamaha získal první městě místa, když za Španělem o dvě desetiny vteřiny zaostal Cal Crutchlow ze satelitního týmu Tech 3. První řadu doplnil Dani Pedrosa na Hondě.

Naopak pro jeho týmového kolegu Marca Marqueze (šestý) a Valentina Rossiho s Yamahou (sedmý) byla sobotní kvalifikace vzhledem k předchozím výkonům v trénincích zklamáním.

V neděli začíná v Losailu hlavní program v 18:00 hodin našeho času závodem Moto3, o hodinu a 20 minut později odstartují piloti Moto2 a Velká cena MotoGP je naplánování na 21:00 hodin.

Velká cena Kataru, úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů - kvalifikace:

Moto3: 1. Salom 2:07,229, 2. Viňales -0,108, 3. Rins (všichni Šp./KTM) -0,367, 5. Folger (Něm./Kalex KTM) -0,665, 5. Oliveira (Portug./Mahindra) -1,180, 6. Techer (Fr./TSR Honda) -1,242, 7. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -1,253.

Moto2: 1. P. Espargaró (Šp./Pons Kalex)2:00,882, 2. Nakagami (Jap./Kalex) -0,132, 3. Kallio (Fin./Kalex) -0,159, 4. Redding (Brit./Kalex) -0,207, 5. Aegerter (Švýc./Suter)-0,238, 6. Simón (Šp./Kalex) -0,565.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 1:54,714, 2. Crutchlow (Brit./Yamaha) -0,202, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -0,437, 4. Dovizioso (It./Ducati) -0,446, 5. Bradl (Něm./Honda) -0,763, 6. Márquez (Šp./Honda), ...15. Pešek (ČR/Ioda-Suter) 1:57,926, 18. Abraham (ČR/ART) 1:58,271 - nepostoupili z první části kvalifikace.

reklama