reklama

Kornfeil to nevzdal a po výletu z trati znovu bojoval o vítězství

Jakub Kornfeil proměnil start ze třetí řady v konečnou pátou příčku. Jakub Kornfeil proměnil start ze třetí řady v konečnou pátou příčku. autor: Drive M7 SIC Racing Team
Velká cena Austrálie na okruhu Phillip Island se zapíše do historie seriálu asi jako ten nejbláznivější závod Moto3 roku 2015. Toto potvrdí také Čech Jakub Kornfeil, jenž i přes vyjetí z trati bojoval o první místo a v cíli ho od něj dělilo pouze 288 tisícin vteřiny.

Phillip Island - Takový závod Jakub Kornfeil ve své bohaté kariéře účastníka světového šampionátu silničních motocyklů nepamatuje.

Dnes při Velké ceně Austrálie třídy Moto3 byl v čelní skupině, pak se propadl do třetí desítky, aby v předposledním kole znovu jel v čele. V cíli ho nakonec od premiérového vítězství dělilo pouhých 288 tisícin vteřiny.

"Dnešní závod byl úžasný. Moc jsem si ho užil. Od samého začátku jsem měl plán. Jenže v Moto3 nikdy nevíte," uvedl 22letý závodník.

Místo vedení výlet mimo trať

Zpočátku mu jeho plán opravdu vycházel a v dlouhém "hadu" dobré patnáctky jezdců se záhy propracoval dopředu a bojoval o vedoucí příčky. Jenže v sedmém kole došlo k nešťastnému kontaktu se soupeřem v nájezdu do zatáčky a jezdec stáje Drive M7 SIC Racing Team musel mimo trať.

"Fenati v nájezdu do čtvrté zatáčky začal brzdit hrozně brzy. Dotkl jsem se jeho kola a vyjel ven z trati," popsal rodák z Kyjova kritický okamžik.

Ovšem ani po propadu na čtyřiadvacátou příčku svůj boj nevzdal. Navíc v čele došlo deset okruhů před cílem k hromadné havárii, které ukončil naděje na úspěch mimo jiných i lídra seriálu Dannyho Kenta a jeho pronásledovatele Eney Bastiainniho.

"Nechtěl jsem to vzdát. Kola byla stále rychlá a za chvíli jsem věděl, že mám závod zpět. V celém mém tažení jsem cítil svou rychlost a sebejistotu," popsal Kornfeil své pocity z dramatického závodu.

Pět kol ostrých jako břitva

Posledních pět kol závodu se změnilo v ostrou bitku A rázem se český závodník znovu vrátil do čela, do konce na chvíli i vedl. Jenže šestice Kornfeil, Miguel Oliveira, Brad Binder, Efren Vazquez, Jorge Navarro a Romano Fenati si nedarovala ani centimetr okruhu Phillip Island.

Tři zatáčky před cílem klesl Čech na KTM ze třetí pozice na pátou a ani pokus využít "větrného pytle" na cílové rovince nevedlo ke kýženému postupu vpřed.

I tak si Kornfeil pátou pozicí vyrovnal druhý nejlepší výsledek z mistrovství světa v kariéře, který předčilo už jen senzační druhé místo letos v Silverstone.

Spokojený jezdec si po závodě i v daleké Austrálii vzpomněl na své blízké: Toto pěkné páté místo bych chtěl věnovat mé mamince a přítelkyni, které slaví narozeniny. Takže všechno nejlepší!“

reklama