reklama

Král pošesté vyhrál a vede prestižní šampionát

Josef Král se raduje z vítězství ve druhém závodě britské Formule BMW ve Snettertonu (2007). Josef Král se raduje z vítězství ve druhém závodě britské Formule BMW ve Snettertonu (2007). autor: CDT & Partners
Českému mladíkovi se daří ve Formuli BMW

Snetterton - Český jezdec Josef Král uspěl v šestém podniku britské Formule BMW a v prestižním šampionátu se dostal do vedení.

Na trati v přímořském hrabství Norfolk byl v první jízdě druhé a ve druhé mohl slavit vítězství. Základem jeho úspěchů byly výborné straty. Právě díky nim si přivezl tolik bodů.

V prvním závodě se Král ujal vedení před rivalem v boji o titul Marcusem Ericssonem. Na mokré trati mu mírně ujel, ale pak začal Švéd jeho náskok stahovat.

Vše rozhodla menší Králova chyba v nájezdu na cílovou rovinku a Ericsson převzal vedení. Český jezdec tak dokončil závod na druhé pozici, když se ve zbytku závodu přetahoval s Ericssonem o rychlejší čas na kolo.

Formule BMW

Formule BMW

  • Seriál identických monopostů poháněných motory BMW
  • Pneumatiky jsou bez vzorků, vozy mají na rozdíl od Formule Ford přítlačná křídla
  • Závody se konají v Německu, Velké Británii, Asii a USA

"Po pár kolech jsem udělal chybu, když jsem na mokré trati vjel na bílou čáru, po které mi vůz uklouzl, a Ericsson mě předjel. Dostal jsem se do mokré stopy, kde se ochladily pneumatiky a trvalo to chvíli, než jsem je opět zahřál. To stačilo Ericssonovi k získání náskoku," popsal Král kritický moment.

Ve druhé jízdě Král opět excelentně odstartoval, ale Britové Arundel a Quife-Hobbs jej zablokovali.

Českého jezdce souboj v první zatáčce nezaskočil a během pár kol oba své soupeře zdolal .  Poté už jen budoval a udržoval náskok téměř šesti vteřin.

Naopak Marus Ericsson měl špatný start a propadl se pole dozadu, kde i jízdu dokončil. Josef Král už nezaváhal a získal v letošní sezóně již šesté vítězství. Tím se posunul se do čela průběžného pořadí šampionátu.

"Před druhým závodem přijel šéf našeho týmu Anthony Hiet, který má obrovskou zkušenost z F3. Poradil nám jak změnit nastavení, takže jsme ho pro druhý vůz kompletně předělali," prozradil Josef Král ze zákulisí své stáje 

Do konce sezony zbývají dva závody, 18. a 19. srpna v Brands Hatch a poté 1. a 2. září ve skotském Knockhillu.

Výsledky:
1. jízda:
1. Ericsson (Švéd.) 21:31,653 min., 2. Král (Česko) - 3,581, 3. Henry Surtees (Brit.) -6,169
2. jízda: 1. Král 21:15.140 min., 2. Arundel (Brit.) -5,818, 3. Mäkelä (Fin.)- 6,507.
Pořadí (po 14 z 18 jízd): 1. Král 503 bodů, 2. Arundel  494, 3. Ericsson 492, 4. H. Surtees 491, 5. K. Sató (Jap.) 394.

Formule BMW jde do světa, láská syny slavných otců

Britská Formule BMW je jednou ze čtyř sérií jednotných monopostů poháněných motorem BMW. Nejpopulárnější je v Německu.

Josef Král, britská Formule BMW Josef Král za volantem monopostu britské Formule BMW na okruhu Croft. Foto: CDT & Partners

Právě zde se v roce 2002 jel vůbec první ročník obnoveného šampionátu a vyhrál jej současný pilot F1 Nic Rosberg. Do monopostu formule jedna usedl už také další vítěz, Sebastian Vettel.

Formule BMW se postupně rozrostla na čtyři seriály. Vedle Německa a Velké Británie se jezdí i americký a asijský šampionát.

Mezi účastníky Formule BMW je také Adrian Tambay, syn slavného francouzského pilota F1 Patricka Tambaye,který v osmdesátých letech jezdil také za Ferrari a vyhrál dvě grand prix.

Mezi Královými soupeři je zase Henry Surtees, syn legendárního Johna Surteese. Doposud jediného muže, který získal titul světového šampiona silničních motocyklů a F1.

reklama