reklama

Král se britským králem nestal. Skončil druhý

Josef Král. Josef Král. autor: CDT & Partners
Českému jezdci skončila sezona v britské Formuli BMW

Knockhill - Rozhodující dvojzávod britské Formule BMW na okruhu v Knockhillu ukončil naděje Josefa Krále na zisk titulu.

Český pilot na skotském okruhu obsadil čtvrté a třetí místo, což mu v konečném účtování vyneslo titul vicemistra.

Král do závodu nastupoval ze třetí pozice v průběžném pořadí šampionátu s nadějí na zisk titulu.

V obou kvalifikacích si vyjel pátou příčku, což byl vzhledem k pátečnímu nedostatku tréninku vinou selhání techniky slušný výsledek.

První závod měl však velmi hektický průběh. Kromě první pozice Marcuse Ericssona, který před závodem šampionát vedl,  se hodně často měnilo pořadí.

Docházelo ke kolizím a na několik kol vyjel i safety car. Josef Král po obrovské bitvě postoupil na konečnou čtvrtou příčku.

"Začínali jsme na usychající trati a jediná dobrá stopa byla suchá. Měl jsem dobrý start a zdálo se mi, že bych několik soupeřů mohl předjet venkem, bohužel se to nepodařilo a propadl jsem se. Pak jsem si musel znovu vydobýt pozice. Celý závod byl velmi hektický, stalo se hodně kolizí. Na jednu z nich doplatil Henry Arundel, který po kontaktu Valle Mäkelou skončil ve štěrku koly vzhůru," popsal závod Josef Král.

"Po fázi safety caru jsem se opět propadl dozadu a zase se začal probíjet vpřed. Pomohlo mi i to, že několik jezdců přede mnou se dostalo do kolizí. Bylo z toho čtvrté místo," dodal.

Ve druhém závodě Král výborně odstartoval a posunul se velice brzy na třetí pozici za Henryho Surteese, syna slavného Johna Surteese - zatím jediného muže historie, který má titul mistra světa v F1 i MS silničních motocyklů.

Švédský jezdec Marcus Ericsson však měl svůj den a oběma jezdcům stabilně poodjížděl. Josef Král dokázal stačit Surteesovu tempu, ale nedokázal se přiblížit, aby mohl mladého Brita předjet.

"Dobře jsem odstartoval a brzy se dostal za vedoucí dvojici Ericsson, Surtees. Neměli jsme ale dnes rychlost, abych s nimi mohl bojovat. Jel jsem úplně na hraně a moje kola byla o dvě desetiny pomalejší, než Ericssonova. Sám Ericsson se přiznal, že od prvního tréninku nemusel téměř vůbec měnit nastavení a v závodě nemusel jet naplno," vyjádřil trochu lítosti nad ztraceným pátkem český jezdec.

Sezona tak pro Josefa Krále skončila druhým místem v celkovém pořadí se 40bodovou ztrátou na Marcuse Ericssona.

"Druhé místo je vzhledem k okolnostem a vzhledem k tomu, že jsem ztratil první dva závody, skvělý výsledek. Stačilo dojet jeden z těch dvou závodů a byl bych první. Měl bych být spokojen, ale jsem závodník a vždy chci raději vyhrávat," uzavřel trochu zklamaný Josef Král.

Výsledky - 1. závod:
1. Marcus Ericsson Fortec Motosport 24:12.483 min.
2. Jonathan Legris Motaworld Racing -6.795
3. Jordan Williams Team Loctite -7.438
4. Josef Král Double R Racing -8.097
5. Adrian Quaife-Hobbs Fortec Motorsport -9.545
2. závod:
1. Marcus Ericsson Fortec Motosport 18:58:408 min.
2. Henry Surtees Carlin Motorsport -5.513
3. Josef Král Double R Racing -7.569
4. Oliver Webb Carlin Motorsport -14.873
5. Valle Mäkelä Nexa Racing -18.010
Konečné pořadí:
1  Marcus Ericsson  676 
2  Josef Král  636 
3  Henry Arundel 595 
4  Valle Mäkelä 511 
5  Kimija Sató 510 

reklama