reklama

Kresta již posedmé vyhrál Rallye Český Krumlov

autor: Jakub Šafránek
Druhé místo v soutěži obsadil Pavel Valoušek

Český Krumlov - Automobilový jezdec Roman Kresta potvrdil, že se mu na Rallye Český Krumlov nebývale daří. Třetí podnik mezinárodního mistrovství republiky ovládl popáté za sebou a celkově si na populární jihočeské soutěži připsal již sedmý triumf. Bývalý tovární jezdec Škody a Fordu se zároveň dostal do čela průběžného pořadí.

Druhé místo v soutěži, kterou v pátek i v sobotu provázelo deštivé počasí, obsadil úřadující šampion Pavel Valoušek. Ten za Krestou, startujícím s vozem Škoda Fabia S2000, zaostal o 43 sekund. Třetí byl Václav Pech, který již ztratil více než dvě minuty.

"Je to super, ale musím říci, že to nebylo tak jednoduché, jak to může podle výsledků vypadat. Pohrálo si s námi počasí. Nikdy jsem ještě nejel tak těžký Krumlov jako letos. Dva dny pršelo, všude bylo hodně bláta a místy to byl doslova očistec," řekl Kresta novinářům v cíli. Pochvaloval si poté zejména správnou volbu pneumatik.

Čtěte také: Úvodní superspeciálku v Argentině vyhrál Loeb

Zkušený pilot se ale se všemi nástrahami trati vypořádal bez problémů. V čele byl již po první etapě, v první rychlostní zkoušce sobotního programu svůj náskok navýšil a pak jej mohl "kontrolovat" až do cíle.

Přes bouře i přes kaluže. Kresta posedmé vyhrál krumlovskou rallye Přes bouře i přes kaluže. Kresta posedmé vyhrál krumlovskou rallye Prohlédněte zde

"Pak už bylo zbytečné něco vymýšlet. Náskok byl velký a mohl jsem o něj přijít jen díky defektu nebo nějaké velké chybě. Při vyrovnanosti, jaká v českém mistrovství v poslední době je, to bylo nemožné stáhnout," uvedl pilot Adell Mogul racing týmu.Kresta je v posledních letech zvyklý bojovat se soupeři v čele rallye o sekundy, tentokrát byly karty "rozdané" už od pátku. "Byl jsem ale rád, že to takhle bylo. Člověk jede jinak. Na druhou stranu náskok byl velký hned na začátku a pak už to bylo o tom neudělat chybu. Není to jednoduché. Museli jsme stejně jet v tempu a rychle," dodal Kresta.

Rallye Český Krumlov Foto: Jakub Šafránek

Valouškovi zkomplikovala boj o první místo chyba hned v druhém měřeném testu, kdy dostal půlminutovou penalizaci za špatný průjezd retardéru. "Byla to naše chyba, kterou jsme se trošku vyřadili ze hry. Musím ale říci, že i kdybychom penalizaci nedostali, Roman byl rychlejší. My jsme se dnes nedostali do úplně optimálního tempa a nejel jsem tak, jak bych chtěl. Můj výkon byl zejména dopoledne mizivý," přiznal Valoušek, který kvůli odstupu za Krestou mohl i zkoušet pneumatiky a možná nastavení svého peugeotu.

Otrokovický jezdec do závodu nasadil nový motor a před startem sliboval, že bude znát zrychlení vozu. Nakonec z toho ale byla jednoznačná porážka od Kresty. "Velkou roli v tom ale hrála ta penalizace. Navíc to nebyl hlavně v pátek typický závod. Byl to spíše boj o přežití a někdo to přežil rychleji, někdo pomaleji. Já jsem po střetu s retardérem už nechtěl udělat větší chybu, takže i tomu jsem přizpůsobil taktiku," dodal Valoušek.

Jako třetí projel cílovou rampou podle očekávání Pech s produkčním mitsubishi. Jeho odstup od nejrychlejší dvojice byl ale větší, než se čekalo. "Zaskočilo nás to množství vody, na kterém jsme ještě nikdy nejeli. Cítil jsem, že nemůžu více, že by už to bylo za limitem a auto už bych neřídil. Jel jsem tak, aby mi to nikde neupadlo. Bohužel to bylo pomalejší, než jsme čekali," přiznal Pech, jenž byl ale nakonec s bronzovou pozicí spokojen.

Český šampionát pokračuje čtvrtým závodem 10. a 11. června, kdy se pojede Agrotec Mogul rallye Hustopeče.

Na původní fotogalerii z prvního dne Rallye Český Krumlov se můžete podívat zde

Přes bouře i přes kaluže. Kresta posedmé vyhrál krumlovskou rallye Přes bouře i přes kaluže. Kresta posedmé vyhrál krumlovskou rallye Prohlédněte zde

Rallye Český Krumlov, třetí podnik MMČR v automobilových soutěžích:

1. Kresta, Gross (Škoda Fabia S2000) 1:51:44,7, 2. Valoušek, Hrůza (Peugeot 207 S2000) -43,9, 3. Pech, Uhel (Mitsubishi Lancer Evo IX) -2:26,4, 4. Běhálek, Černohorský (Subaru Impreza STI) -4:20,9, 5. R. Odložilík, Tureček (Škoda Fabia S2000) -6:28,0, 6. Štajf, Řiháková (Subaru Impreza STI) -7:23,7.

reklama