Kvalifikační drama v F1: Vettel odstartuje poslední

Radek Vičík Radek Vičík
3. 11. 2012 20:21
Sebastian Vettel zajel v kvalifikaci výrazně rychlejší čas než Alonso, ale odstartuje devět řad za ním. | Foto: Pirelli Motorsport

Abú Zabí - Kvalifikace na GP Abú Zabí výrazně opepřila souboj o titul mistr světa formule1.

I když Sebastian Vettel skončil původně na třetím na třetím místě, byl nakonec jeho výkon anulován a Němec ve službách Red Bullu odstartuje až z posledního místa

Jeho rival v boji o titul, Fernando Alonso ve Ferrari se tak posnul na šesté místo a rázem je z kvalifikační porážky velká šance na dotažení nebo alespoň výrazné snížení náskoku lídra šampionátu.

Na startovním roštu nedělního závodu to po podvečerním rozhodnutí stewardů, že Španěl bude stát ve třetí řadě a Vettel až ze dvanácté.

Čekání Red Bullu na ortel

Příčinou vyloučení Vettela byl fakt, že mu tým při návratu do boxů po posledním rychlém kvalifikačním kole nařídil odstavit jeho monopost přímo na trati.

V nádrži Red Bullu i tak zbylo méně paliva, než kolik vyžadují pravidla. Pro testy se odebírá vzorek jednoho litru paliva, který musí povinně zůstat.

"Vůz se startovním číslem 01 měl pouze 850 ml, což je méně než vyžadované množství. Ředitelství závodu si vyslechlo jezdce a tým a jejich vysvětlení zastavení vozu přímo na trati přijalo. Protože však došlo k porušení povinnosti dostatečného množství paliva, byl závodník s okamžitou platností z této části kvalifikace vyloučen. Bylo mu umožněno startovat z posledního místa na roštu," stojí v oficiálním vyjádření delegátů Mezinárodní automobilové federace FIA.

Vettelův vůz trápily i technické problémy, jak ukázaly zpomalené záběry, převodovka náhle ze třetího rychlostní stupně přeřadila na neutrál.

"Nevím, proč jsem musel zastavit. Řekli mi to z boxů. Ale doufám, že to nebude nic vážného," řekl po kvalifikaci Vettel, který ani se svým dočasným třetím místem nebyl příliš spokojený.

Vítězný Hamilton

Nejrychlejším mužem kvalifikace byl podle očekávání Lewis Hamilton v McLarenu, druhý byl Mark Webber v dalším Red Bullu.

"Konečně jsme po dlouhé době porazili Red Bull. V závodě to bude těžké, ale věřím, že se mi vedení podaří udržet. Auto jezdí celý víkend skvěle, ale od Indie jsme ho nijak nevylepšovali. Takže je to asi tím, že nám tyto podmínky a trať vyhovují více," řekl Hamilton.

Na třetí místo se diskvalifikací Vettela posunul Pastor Maldonado ve Williamsu. Před Alonsem budou stát také Kimi Räikkönen (Lotus) a Jenson Button (McLaren).

Velká cena Abú Zabí startuije v neděli ve 14:00 hodin našeho času a sledovat ji on-line můžete ZDE.

Kvalifikace na Velkou cenu Abú Zabí, závod mistrovství světa vozů formule 1: 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:40,630, 2. Webber (Austr./Red Bull) 1:40,978, 3. Maldonado (Ven./Williams) 1:41,226, 4. Räikkönen (Fin./Lotus) 1:41,260, 5. Button (Brit./McLaren) 1:41,290, 6. Alonso (Šp./Ferrari) 1:41,582, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:41,603, 8. Massa (Braz./Ferrari) 1:41,723, 9. Grosjean (Fr./Lotus) 1:41,778, 10. Nico Hülkenberg (Něm./Force India) 1:42,019.