Loeb potřetí v sezoně zvítězil

ČTK
1. 4. 2007 22:00
Faro - Úřadující mistr světa Francouz Sébastien Loeb s Citroënem se stal vítězem Portugalské rallye.

V pátém podniku sezony dnes vybojoval třetí letošní triumf a v čele šampionátu vystřídal Fina Marcuse Grönholma. Ten sice dojel na druhém místě se ztrátou 37 sekund, ale několik hodin po skončení soutěže dostal stejně jako dalších pět pilotů s fordem pětiminutovou penalizaci.

Podle agentury AFP jejich vozy nevyhovovaly pravidlům.

Grönholm tak klesl na čtvrtou pozici a v seriálu ztrácí na Loeba bod. O třetí místo v Portugalsku přišel Grönholmův týmový kolega a krajan Mikko Hirvonen, kterého penalizace odsunula na pátou příčku. Ford přesto nadále vévodí hodnocení značek. Na stupně vítězů se posunuli Nor Petter Solberg se subaru a Španěl Daniel Sordó s citroënem. Loebův náskok tak nakonec činil více než tři minuty.

"Byla to skvělá rallye, pro mistrovství světa je důležité být konkurenceschopný na šotolině," řekl Francouz novinářům. Rozhodující náskok si vypracoval v sobotu, kdy vyhrál všech šest rychlostních zkoušek, zatímco Grönholm se trápil se špatnými pneumatikami. "Dvakrát jsme zvolili správné obutí," pochvaloval si Loeb.

Těší se na další podobné závody. "Vyhráli jsme dvakrát za sebou, takže pro další rallye a celý šampionát to vypadá opravdu dobře. Boj s Marcusem bude tvrdý, ale velmi zajímavý," dodal.

Jan Kopecký skončil s fabií na 22. pozici a zaznamenal nejhorší výsledek v sezoně. Český jezdec, který byl při předchozích třech letošních startech vždy v první desítce, kvůli potížím s brzdami nedokončil první etapu a nabral velkou ztrátu. V dalším průběhu zajížděl většinou časy kolem desátého místa a posouval se vpřed.

Francouz Sébastien Loeb s Citroënem se řítí do cíle Portugalské rallye, která byla již jeho třetím vítězstvím v sezoně. | Foto: Reuters

Alespoň s tím byl spokojený. "Pochopitelně mě mrzelo, že pro nás Portugalská rallye v podstatě skončila dříve, než opravdu začala. Neměli jsme šanci na dobré celkové umístění, ale snažili jsme se o kvalitní časy v jednotlivých rychlostních zkouškách, a to se nám dařilo," uvedl Kopecký v tiskové zprávě týmu.

"Soustředili jsme se na sbírání zkušeností s pro nás neznámou soutěží i krajinou. Poznatky získané v Portugalsku se budeme snažit využít na dalších šotolinových soutěžích," doplnil spolujezdec Filip Schovánek.

Pro Martina Prokopa bojujícího s citroënem v juniorském šampionátu skončila rallye těžkou páteční havárií.

Soutěž, která se vrátila do světového šampionátu po šesti letech, zahájil nejlépe Grönholm, ale od soboty se jelo zcela v Loebově režii. Suverén posledních tří sezon ve druhé etapě vyhrál všechny měřené úseky a vypracoval si náskok 40 sekund na Grönholma.

V úvodu závěrečného dne Francouz zvýšil své vedení až na 48 sekund, ale pak zvolnil a dojel si bezpečně pro jednatřicáté vítězství v kariéře.

Třiatřicetiletý jezdec byl nejrychlejší v jedenácti rychlostních zkouškách z celkových osmnácti. Svůj úspěch korunoval vítězstvím v závěrečné divácké supererzetě na fotbalovém stadionu ve Faru, kde se závodníci představili již v úvodu soutěže.

Šampionát bude po měsíční pauze pokračovat od 4. do 6. května Argentinskou rallye..

1. Loeb (Fr./Citroën) 3:53:33,1, 2. P. Solberg (Nor./Subaru) -3:13,9, 3. Sordó (Šp./Citroën) -5:05,3, 4. Grönholm (Fin./Ford) - 5:37,1, 5. Hirvonen (Fin./Ford) -7:08,1, 6. Carlsson (Švéd./Citroën) -8:13,2, 7. Galli (It./Citroën) -9:39,6, 8. Latvala (Fin./Ford) -10:44,9, 9. Stohl (Rak./Citroën) 12:46,0, 10. Mikkelsen (Nor./Ford) -13:51,6...22. Kopecký (ČR/Škoda) -40:00,2.

Pořadí MS (po 5 z 16 soutěží):
1. Loeb 38, 2. Grönholm 37, 3. Hirvonen 31, 4. Sordó 19, 5. P. Solberg 16, 6. H. Solberg 11, ...13. Kopecký 2.
Pohár konstruktérů: 1. Ford 67, 2. Citroën 59, 3. Subaru 27, 4. Stobart-Ford a OMV-Kronos-Citroën po 21.