Loprais dojel na Dakaru pátý a v boji o pódium opět ztratil

13. 1. 2015 23:26
Už téměř hodinu ztrácí Aleš Loprais v boji o pódium na Rallye Dakar. V deváté etapě dojel pátý, celkově tak zůstává na čtvrtém místě.
Rallye Dakar 2015: Aleš Loprais, MAN
Rallye Dakar 2015: Aleš Loprais, MAN | Foto: Instaforex Loprais Team

Calama (Chile) - Aleš Loprais dokončil devátou etapu Rallye Dakar na pátém místě a v průběžném pořadí zůstal čtvrtý, na stupně vítězů však ztrácí už téměř hodinu. V čele kategorie kamionů se stále drží Arjat Mardějev před dvojicí ruských krajanů jedoucích rovněž v Kamazu. Martin Kolomý si polepšil na celkovou šestou příčku.

Z českých motocyklistů byl v dnešní etapě mezi chilskými městy Iquique a Calamou nejrychlejší opět nováček Ondřej Klymčiw. V cíli byl devatenáctý a v průběžném pořadí zůstal na 21. příčce. Milan Engel obsadil v etapě 25. místo, David Pabiška ztratil dvě hodiny. V čele kategorie motocyklů zůstal obhájce prvenství Španěl Marc Coma.

Klymčiw ztratil nejvíce času hledáním devátého kontrolního bodu. "Nakonec jsem to po dvaceti minutách vzdal a jel jsem dál bez něho. V cíli mi oznámili, že byl o 3 kilometry vedle mimo trasu. Roadbook byl na tuhle etapu opravdu špatný," uvedl na facebooku.

Průběžný lídr Coma dorazil do cíle třetí, vítězem dnešní etapy je Hélder Rodrigues z Portugalska. Nejrychlejší z českých motocyklistů Klymčiw za ním zaostal o hodinu a pět minut.

Ve středu se účastníci dakarské rallye vrátí do Argentiny. Legendární soutěž skončí v sobotu.

Rallye Dakar - 9. etapa: Iquique - Calama v Chile (539 km celkem/451 km rychlostní zkouška):

Motocykly: 1. Rodrigues 5:06:14, 2. Goncalves (oba Portug./Honda) -3:51, 3. Coma (Šp./KTM) -7:34, ...19. Klymčiw -1:05:10, 25. Engel -1:18:40, 38. Pabiška -2:02:17, 51. Veselý (všichni ČR/KTM) -2:38:59.

Průběžné pořadí: 1. Coma 34:05:00, 2. Goncalves -5:28, 3. Quintanilla (Chile/KTM) -26:25, ...21. Klymčiw -5:32:39, 26. Pabiška -6:05:31, 30. Engel -6:38:16, 47. Veselý -14:04:43.

Automobily: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 4:41:56, 2. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) -6:27, 3. Vasiljev, Žilcov (Rus./Mini) -15:52.

Průběžné pořadí: 1. Attíja, Baumel 31:29:38, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -23:58, 3. Al Rajhí, Gottschalk (S. Arábie, Něm./Toyota) -39:29.

Kamiony: 1. Mardějev 5:19:29, 2. Nikolajev (oba Rus./Kamaz) -1:29, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -7:05, ...5. Loprais (ČR/MAN) -18:58, 7. Kolomý (ČR/Tatra) -28:42.

Průběžné pořadí: 1. Mardějev 31:52:50, 2. Nikolajev -14:10, 3. Karginov (Rus./Kamaz) -20:42, 4. Loprais -1:18:17, ...6. Kolomý 3:22:38.