reklama

Loprais: Na bedně může být kdokoliv, kdo vydrží

Aleš Loprais ve svém MANu na tratí Rallye Dakar. Aleš Loprais ve svém MANu na tratí Rallye Dakar. autor: Instaforex Loprais Team
Aleš Loprais nevstupoval do včerejší třetí etapy Rallye Dakar s žádným extrémním očekáváním, proto byl posun na druhé místo v celkovém hodnocení kamionů nečekaný.

Chilecito - Aleš Loprais nevstupoval do včerejší třetí etapy Rallye Dakar s žádným extrémním očekáváním, proto byl posun na druhé místo v celkovém hodnocení kamionů nečekaný.

I přes skvělou pozici pilot kamionu MAN zůstává opatrný: "Pořadí pro nás bylo příjemným překvapením, ale jsme si vědomi velmi těsných rozestupů v top desítce. Na bedně může být vlastně kdokoliv, kdo vydrží."

I když v samotné etapě obsadil čtvrté místo, ve vyrovnaném pořadí ho tento výsledek katapultoval hned za vedoucího Rusa Airata Mardějeva za volantem Kamazu. Na lídra jezdec nizozemské stáje Veka ztrácí 7:55 minuty, ale v minutě za ním jsou naskládaní další čtyři soupeři.

Loprais si i přes náročné podmínky zachovává dobrou náladu a neztrácí smysl pro humor. "Byla to zase jedna z rychlých etap, plná zrádných kamenů. Nádherná krajina, kterou nemůžeme ani vnímat, a teplíčko, že závidíme zimu u nás doma," dodal.

Kolomý kácel další stromky

Jedním z Lopraisových pronásledovatelů je také Martin Kolomý v nejrychlejší tatře závodního pole. V ďábelském tempu, které jezdci letos nasadili, na svého krajana z páté pozice ztrácí pouhých 27 vteřin.

„Dneska to byla etapa podle mého gusta, ale jak jsem říkal už předchozí den, to tempo je masakr. V jeden moment jsme byli donuceni zvolnit, protože trať byla hrozně rozbitá. Museli jsme si navíc dvakrát razit cestu jinudy, protože nám ji blokovala osobní auta. Jednou to dokonce málem odnesli domorodci, ale naštěstí všichni přežili a pokáceli jsme jen pár stromků,“ dodal s úsměvem bruntálský závodník, který ve třetí etapě obsadil šesté místo.

Vrátný znovu v roli pomocníka

Zatímco Kolomý si po včerejšku mírně pohorší, Tomáš Vrátný v Tatře Jamal o příčku poskočil na 19. pozici.

Ani ve třetí etapě se český jezdec nevyhnul drobnému zdržení kvůli pomoci svému kolegovi. Důvodem jednoho z krátkých zastavení na trati byl technický problém, který měl Pascal de Baar z týmu Mammoet Rallysport. S tímto holandským týmem a další českou stájí MKR Technology (Buggyra) uzavřel tým Bonver Dakar Project unikátní mezinárodní trojkoalici spočívající právě v pomoci na trati a vzájemné asistenci.

„Pascal měl ten samý problém, který jsem já měl na začátku závodu. Nefungovaly mu ventilátory. Chvíli jsme u něj stáli, ale Pascal nám dal gestem jasný pokyn, abychom pokračovali, a problém vyřešil sám,“ popsal  Vrátný, který o den dříve pomáhal svému týmovému parťákovi. Artur Ardavičus totiž převrátil svou tatru na bok a kamion poškodil.

reklama