Lorenzo je po roce šampionem MotoGP, rozhodla Austrálie

Jorge Lorenzo vybojoval čtvrtý titul mistra světa, druhý ve třídě MotoGP. Jorge Lorenzo vybojoval čtvrtý titul mistra světa, druhý ve třídě MotoGP. autor: Bridgestone Motorsport
Na okruhu Phillip Island byli korunováni oba zbývající šampioni silničních motocyklů. Mistrem MotoGP je Jorge Lorenzo, v Moto2 kraluje Marc Marquez.

Phillip Island - Na okruhu Phillip Island byli v neděli v předposledním dílu sezony korunováni oba zbývající šampioni. Mistrem MotoGP je Jorge Lorenzo s Yamahou, v Moto2 kraluje Marc Marquez na Suteru.  Doplnili tak Sandra Corteseho (KTM), který už byl jistým šampionem Moto2.

Vyzyvatel skončil na zemi

Jorge Lorenzo měl cestu k titulu usnadněnou tím, že jeho poslední zbývající rival, Dani Pedrosa, spadl hned v prvním kole.

Od té chvíle stačilo Španělovi jet na jistotu, což ovšem v jeho případě znamenalo druhé místo. Závod suverénně opanoval domácí Casey Stoner. Tovární pilot Hondy se tak důsledně rozloučil s okruhem Phillip Island, protože tato sezona je jeho poslední. Australskou Velkou cenu vyhrál po šesté za sebou.

Minulého a současného mistra světa doprovodil na stupně vítězů Cal Crutchlow s Yamahou. Velmi dobře si vedl i český jezdec Karel Abraham, který obsadil devátou pozici.

„Ze závodu mám radost, opět jsme dojeli v Top 10, což znamená i slušnou porci bodů. Na druhou stranu musím být i naštvaný, protože to mohlo dopadnout mnohem lépe. Povedl se mi skvělý start a šel jsem i před Nickyho Haydena, potom jsem se dokázal držet ve skupině mezi Valentinem (Rossim) a Haydenem. Cítil jsem se na motorce jistý jako už dlouho ne a věřil jsem si, že bych mohl Valentina i předjet. Zhruba od dvanáctého kola se ale motorka začala zhoršovat, předjel mě Nicky a oba mi začali postupně ujíždět. Je to trochu škoda, ale i tak můžeme tento závod brát jako hodně dobrý výsledek,“ popsal australskou Grand Prix jezdec stáje Cardion AB Motoracing.

Korunovace na stupních vítězů

V Austrálii byl korunován také mistr světa Moto2. Také Španělovi Marcu Marquezovi stačilo dojet na stupních vítězů. Třetí místo mu zaručilo dostatečný náskok před v neděli vítězným Polem Espargarem, který zůstal posledním vyzyvatelem.

Ve třídě Moto3 vyhrál už jistý mistr Sandro Cortese na KTM. Jakub Kornfeil za ním zaostal o 33,4 vteřiny, což mu stačilo na konečnou 13. příčku.

Velká cena Austrálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Phillip Islandu:

Moto3: 1. Cortese (Něm./KTM) 38:20,014, 2. Oliveira (Portug./Suter Honda) -2,108, 3. Sissis (Austr./KTM) -5,031, 4. Rins (Šp./Suter Honda) -5,084, 5. Kent (Brit./KTM) -5,107, 6. Fenati (It./FTR Honda) -5,109, ...13. Kornfeil (ČR/FTR Honda) -33,479.

Průběžné pořadí MS (po 16 ze 17 závodů): 1. Cortese 305 b., 2. Salom (Šp./Kalex) 208, 3. Viňales (Šp./FTR) 199, 4. Rins 141, 5. Fenati 136, 6. Kent 129, ...15. Kornfeil 62.

Moto2: 1. P. Espargaró (Šp./Kalex) 39:26,486, 2. West (Austr./Speed Up) -16,811, 3. Márquez (Šp./Suter) -16,837, 4. Redding (Brit./Kalex) -16,957, 5. Aegerter (Švýc./Suter) -26,018, 6. Zarco (Fr./Motobi) -26,028.

Průběžné pořadí MS (po 16 ze 17 závodů): 1. Márquez 299, 2. P. Espargaró 260, 3. Iannone (It./Speed Up) 188, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 177, 5. Redding 161, 6. Kallio (Fin./Kalex) 119.

MotoGP: 1. Stoner (Austr./Honda) 41:01,324, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -9,223, 3. Crutchlow (Brit./Yamaha) -14,570, 4. Dovizioso (It./Yamaha) -23,303, 5. Bautista (Šp./Honda) -23,432, 6. Bradl (Něm./Honda) -23,467, ...9. Abraham (ČR/Ducati) -52,613.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Lorenzo 350, 2. Pedrosa (Šp./ Honda) 307, 3. Stoner 238, 4. Dovizioso 208, 5. Bautista 165, 6. Rossi (It./Ducati) 157, ...14. Abraham 50.