reklama

Měl jsem strach, přiznal Charouz. Poprvé seděl v F1

Jan Charouz v Silverstonu Jan Charouz v Silverstonu autor: Petr Frýba
Jan Charouz dnes testoval formuli Renaultu

Silverstone/Praha - Jan Charouz se stal ve čtvrtek třetím Čechem, který oficiálně usedl do formule jedna. Dvaadvacetiletý pilot testoval na britském okruhu v Silverstonu monopost Renaultu R-29.

"Měl jsem z toho trochu strach. Ale nakonec to bylo super," řekl Charouz, jenž je náhradním a testovacím jezdcem této francouzské stáje, v exkluzivním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Původně měl okusit kokpit už na začátku února v rámci oficiálního představení Renaultu. Jenže vše zhatilo počasí - na stejném okruhu v Anglii ležel sníh. Charouz se však brzy dočkal - krátce po startu nové sezony F1.

Čtěte více: Čech v F1? Charouz: Letos asi ne. Nemám zkušenosti

"Samozřejmě to neznamená, že bude v dohledné době jezdit formuli 1, ale věřím, že to pro něj byla obrovská zkušenost a také motivace, aby se tam v budoucnu prosadil. Jsem moc rád, že jsem se toho dožil," uvedl Antonín Charouz, otec pilota a manažer.

Prohlédněte si galerii z testování Jana Charouze v Silverstonu:

Foto: Charouz se proháněl Silverstonem. Testoval formuli Renaultu Foto: Charouz se proháněl Silverstonem. Testoval formuli Renaultu Prohlédněte zde

A.cz: Když jste si do formule sedl, napadlo vás, že jste teprve třetím českým pilotem, který se s ní projede?
Ještě včera jsem byl v pohodě, říkal jsem si, že to nebude nic tak zvláštního. Ale pak mi zavolalo několik lidí, že mi drží palce a já začal být nervozní. A hodně.

A.cz: Během jízdy z vás nervozita spadla?
Abych se přiznal, tak jsem z toho měl ze začátku i strach. Přece jen je to rozdíl řídit formuli... Ale po takových deseti kolech už to bylo lepší a já se začal s autem sžívat. Nakonec jsem si to užil a musím říct, že to bylo super.

Čtěte také: Čech má blízko F1. Charouz bude testovat Renault

A.cz: Co vám šlo a s čím jste měl naopak problémy?
Docela rychle jsem poznal jízdu ve vysokých rychlostech, ani s brzděním nebyl problém. Jen rychlý průjezd zatáčkami, tam to ještě nebylo ono.

A.cz: Máte srovnání, jak rychlé nebo pomalé časy jste zajížděl?
Ne, ne. Bylo to jen testování, abychom poznali auto a tým, jak funguje. Já jezdil dopoledne, odpoledne jezdí Jerome D'Ambrosio (pozn. Belgičan, další testovací pilot Renaultu). Časy nám neměřili. Navíc byla zima, takže to nebylo ideální pro bůhvíjaké výsledky.

A.cz: Technický ředitel Renaultu nedávno uvedl, že auto je dobré a jezdci by tak ve formuli jedna mohli bodovat v každém závodě. Souhlasíte?
Myslím, že auto je skvělé. Jsou tam nějaké mouchy, ale pracují na tom, aby je odstranili.

A.cz: Jak moc se liší od monopostu, se kterým budete letos závodit ve Světové sérii?
Strašně moc. Je to úplně jiné auto. Ve formuli se klade důraz na vývoj, týmy se předhánějí v novinkách. Tady se naopak závodí ve stejných vozech. Ale je to prestižní i sledované. Třeba Kubica tuhle sérii vyhrál a hned šel do F1.

A.cz: Co vás osobně čeká v nejbližších dnech?
Příští týden budu znovu testovat, jedu do Španělska a Francie. A v polovině příštího měsíce nám už začíná sezona ve Světové sérii, kdy se pojede první závod.

reklama