reklama

Mladík Král myslí na formuli 1

Josef Král. Josef Král. autor: CDT & Partners
Praha - Sedmnáctiletý český jezdec Josef Král má jediný cíl. Prokousat se z Formule BMW až mezi světovou elitu, do F1.

Závodník, za kterým stojí společnost CDT Partners Davida Coultharda, Mika Doohana a Pavla Turka, bude v letošní sezoně bojovat o vavříny v britském šampionátu formule BMW. Do tří let by ale měl být mezi světovou elitou. Alespoň takový je cíl Králových zástupců. 

"Naše skupina se dohodla na spolupráci s bratry Stevem a Davidem Robertsonovými, kteří v minulosti pomáhali do F1 Buttonovi a Räikkönenovi, a společně chceme vést Josefa na cestě do formule jedna. Do tří let chceme, aby Pepa jel nejvyšší soutěž," představil Turek ambiciózní projekt na tiskové konferenci v Praze. 

Aby vše šlo podle plánů, měl by letos šestnáctiletý Král britský šampionát Formule BMW vyhrát a za rok přesednout do formule 3. "Poté už bychom chtěli do F1. Pepa je však hodně mladý a jeho věk by mohl být paradoxně až překážkou," uvedl Turek. 

Josef Král

Josef Král

  • Národnost: česká
  • Datum narození: 15.6.1990
  • Místo narození: Dvůr Králové
  • Výška: 181 cm
  • Váha: 68 kg
  • Bydliště: Hradec Králové, Česká republika
  • Koníčky: snowboarding, squash, hudba, tenis

Seriál britské Formule BMW začal o minulý víkend v Brands Hatch a Královi se v úvodním závodě nepodařilo navázat na výkony z předsezonního testování. Už v kvalifikacích měl technické problémy a nevyšly mu ani finálové jízdy, do kterých odstartoval z šesté pozice. 

"V první jízdě se mi podařilo propracovat se na třetí místo a poté i dojet nejlepší dvojici. Když jsem poté předjížděl vedoucího Fina, udělal chybu a předním přítlačným křídlem mi prořízl zadní pneumatiku. Kvůli tomu jsem skončil v záchytné bariéře. Fin byl za svou chybu penalizován a dostal pokutu, já jsem měl ale hodně poničenou formuli," uvedl Král, jenž startuje za tým Double R Racing, který zčásti patří i finské hvězdě Kimi Räikkönenovi. 

Nehoda se projevila i v druhém závodu, do kterého po problémech v zaváděcím kole odstartoval až se ztrátou šesti kol z depa a nakonec dojel osmnáctý.

"První víkend mi sice nevyšel, ale přesto souboj o titul nevzdávám. Doufám, že už v příštím závodě budu mít více štěstí, a věřím, že bychom mohli většinu závodů vyhrát," řekl Král.

Závodník z Hradce Králové by se v letošním roce měl představit i českým divákům a startovat v několika domácích kláních okruhového mistrovství s cestovním vozem Audi.

reklama