reklama

Mosley skončil. Vlády FIA se ujal Todt, exšéf Ferrari

Jean Todt kdysi šéfoval Ferrari

Paříž - Novým prezidentem Mezinárodní automobilové federace FIA se stal Jean Todt. Bývalý šéf Ferrari uspěl v pátečních volbách v Paříži, když podle očekávání porazil mistra světa v rallye z roku 1981 Ariho Vatanena.

Třiašedesátiletý Francouz ve funkci nahradí Maxe Mosleyho, který vedl federaci od roku 1993 a jeho posledním vzkazem bylo to, aby delegáti vybrali jako nového šéfa FIA právě Todta.

Čtěte také: Tak šel Mosley na kolena. Už nebude sahat do F1

Mosley ale nebyl jediný, kdo si přál bývalého šéfa Ferrari v čele motoristické organizace. Postavil se za něj i promotér formule jedna Bernie Ecclestone a sedminásobný mistr světa Michael Schumacher, který pod ním jezdil během své kariéry ve Ferrari.

Todt byl favoritem volby, získal 135 hlasů, zatímco Vatanen jich obdržel jen 49 a dvanáct členů se zdrželo hlasování. Do funkce byl zvolen na čtyři roky. "Je to dobré, velmi dobré," komentoval volbu Schumacher

Francouz, jenž má předky v Polsku, hlásil, že v zaběhnutém chodu federace nebude příliš věcí měnit. Naproti tomu Vatanen sliboval revoluci v řadách FIA a průhlednější vedení.

Sedmapadesátiletý Fin tak chtěl udělat jasnou tečku za érou dosavadního prezidenta, kterou v poslední době provázela řada půtek a afér, včetně loňského Mosleyho skandálu s prostitutkami v údajně nacistických uniformách.

reklama