Kornfeil odstartuje do závodu Moto3 v Mugellu z první řady

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 31. 5. 2014 15:51
Jakub Kornfeil se raduje z úspěchu v kvalifikaci na GP Itálie.
Jakub Kornfeil se raduje z úspěchu v kvalifikaci na GP Itálie. | Foto: Aktuálně.cz

Mugello - Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil si dnes v Mugellu vylepšil nejlepší kvalifikační výkon kariéry a do nedělní Velké ceny Itálie třídy Moto3 odstartuje ze třetího místa. Navíc Karel Hanika na dalším motocyklu KTM odstartuje ze sedmého místa.

Na vítězného Alexe Rinse ze Španělska Kornfeil ztratil 327 tisícin vteřiny. Rychlejší než on byl už jen lídr šampionátu, Jack Miller z Austrálie (KTM).

Pomohla mazaná strategie

Kornfeil se dlouho držel na sedmém místě, pak poskočil na páté a až v samotném závěru 45minuté kvalifikace zajel svoje nejrychlejší kolo. Dokázal to i přes velká provoz na trati, kdy byl chvílemi součásti asi 15členné skupiny jezdců.

"Dnes jsem si konečně zkusil, jak má vypadat kvalifikace. Klíčem k úspěchu je totiž jediná věc, a to dobrá strategie," pochvaloval s Kornfeil, který jel o lepší čas v triu spolu s Millerem a domácím Romanem Fenatim. Tedy prvními dvěma muži průběžného hodnocení šampionátu.

"Na motorce jsem viděl absolutně nejrychlejší mezičas, jenže před
poslední zatáčkou jsme se za nimi zabrzdili. Nebýt toho, jsem
přesvědčený o tom, že by Miller bral pole position, já bych byl druhý
a Fenati třetí," dodal závodník stáje Calvo.

Zatím nejlepším Kornfeilovým postavením na startu závodu MS byla čtvrtá místa z letošních Grand Prix v Losailu a Argentině.

Nováček Hanika se poprvé v kvalifikaci dostal do první desítky a na Rinse ztratil necelou vteřinu.

V Mugellu padl rychlostní rekord MotoGP

V MotoGP se Karel Abraham na Hondě neprobojoval do druhé části kvalifikace a obsadil celkově 16. místo.

"Před víkendem jsme si interně dali nějaké cíle, kterých bychom chtěli dosáhnout a říkali jsme si, že dostat se pod 1:49 by bylo senzační. To se podařilo, takže spokojení jsme. Na druhou stranu stačila jedna desetina, abychom byli na startu mnohem výš," uvedl Abraham.

V šestém závodě sezony pošesté vyhrál kvalifikaci Marc Marquez na Hondě. Druhý skončil nečekaně domácí jezdec Andrea Iannone, který se už dopoledne  zapsal do historických tabulek šampionátu, když jel se svojí Ducati maximální rychlosti 349,6 km/h. Tím pokořil dosavadní rekord Daniho Pedrosy, kterému před pěti lety také v Mugellu naměřili 349,288 km/h.

Marqueze a Iannoneho v první řadě doplní Jorge Lorenzo na Yamaze. Druhý tovární jezdec této značky, domácí Valentino Rossi skončil až desátý.

Pole position ve třídě Moto2 získal lídr seriálu Esteve Rabat se strojem Kalex.

Kvalifikace na Velkou cenu Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Rins (Šp./Honda) 1:56,999, 2. Miller (Austr./KTM) -0,265, 3. Kornfeil (ČR/KTM) -0,327, 4. Fenati (It./KTM) -0,436, 5. Masbou (Fr./Honda) -0,581, 6. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,882, 7. Hanika (ČR/KTM) -0,938.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 1:52,718, 2. Lowes (Brit./Speed Up) -0,183, 3. Cortese -0,197, 4. Folger (oba Něm./Kalex) -0,290, 5. Aegerter (Švýc./Suter) -0,375, 6. Salom (Šp./Kalex) -0,444.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 1:47,270, 2. Iannone (It./Ducati) -0,180, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,251, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -0,314, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -0,342, 6. Crutchlow (Brit./Ducati) -0,389, ...16. Abraham (ČR/Honda) nepostoupil z první části kvalifikace.