Aktualizováno 31. 5. 2015 14:46
Výsledky Velké ceny Itálie silničních motocyklů.
Karel Hanika na trati Velké ceny Itálie.
Karel Hanika na trati Velké ceny Itálie. | Foto: KTM Images

Mugello  - Až do posledního kola to v podání českého dua Karel Hanika a Jakub Kornfeil vypadalo v dnešní Velké ceně Itálie silničních motocyklů ve třídě Moto3 na nejlepší výkon sezony. Hanika v Mugellu chvíli vedl a oba celou dobu bojovali o místo na stupních vítězů.

Jenže v posledním kole se Hanka po kolizi s Efrenem Vasquezem ocitl na zemi. V důsledku této nehody přišel o životní úspěch i Kornfeil, který se musel při vyhýbacím manévru vydat mimo trať a obsadil konečné 16. místo.

"Všechno šlo tak hladce, už jsem si říkal, že když to tak jde, musí se to proměnit v pódium. Pak ale přišlo poslední kolo a ten incident. Bohužel i to je sport. Dnes jsme určitě měli na to, abychom se umístili na předních pozicích, takže je ten konec docela zklamání," uvedl po závodě Kornfeil.

Zklamaný Hanika dojel do cíle nakonec 28. s více než půl vteřinovou ztrátou.

Nebodoval ani Karel Abraham v závodě královské třídy MotoGP, v němž obsadil 17. pozici.

Kolize Haniky a Vasqueze:

Pro vítězství si dojel Hanikův týmový kolega Miguel Oliveira před lídrem seriálu Dannym Kentem. Na cílové čáře je dělilo pouhých 71 tisícin vteřiny.

Hned po startu zaujali čeští jezdci čtvrté a páté místo a začali tvrdý boj o místa na stupních vítězů. Ve vedoucí osmičlenné skupině se pak pořadí měnilo jak písek v přesýpacích hodinách.

Hanika byl třetí a rázem se ocitl na osmé pozici, aby se náhle na druhém místě vynořil Kornfeil.

Za sražení Haniky trestný bod

14 kol před konce se dokonce Hanika zapsal do historie českého motorsportu, protože se ujal vedení v závodě mistrovství světa silničních motocyklů a svým soupeřům se dokonce na chvíli začal vzdalovat. Při nájezdu do dalšího okruhu  ovšem Ital Romano Fenati využil aerodynamického pytle a prodral se před brněnského rodáka.

Mezi tím se na vedoucí skupina "docvaklo" dalších asi pět jezdců a Kornfeil se v té chvíli pohyboval kolem deváté příčky. Jenže deset kol před koncem byl rázem druhý.

V závěrečných okruzích drama gradoval. Bohužel pr české závodníky neskočilo happy endem a z Mugella si po slibném průběhu závodu nevezou žádné body.

"Byl to úžasný závod a moc jsem si ho užil, mrzí mě nezaviněný pád, protože bedna byla už tak blízko!" uvedl Hanika na svém facebooku, podle něhož dostal Vázquez za způsobení nehody trestný bod.

Rossi zajel další životní závod

Závod MotoGP opanoval Jorge Lorenzo. Španěl na Yamaze vyhrál stylem start - cíl před vítězem kvalifikace Andreou Iannonem s Ducati.

Třetí skončil Valentino Rossi na druhé tovární Yamaze, který se na stupně vítězů prodral až z třetí řady startovního roštu. Miláček italského publika se udržel ve vedení šampionátu, byť se jeho náskok na Lorenza ztenčil už na pouhých šest bodů.

Tak Rossi zvládl v zatáčce kritickou situaci:

Naopak v krizi je obhájce titulu Marc Marquez. Ze startu na 13. pozici se sice brzy propracoval do vedoucí trojice, ale pak spadl a v průběžném šampionátu na vedení ztrácí už plných 49 bodů. To obnáší bez jednoho bodu dvě vítězství ve Velké ceně za předpokladu, že soupeř nezíská ani bod.

Abraham podruhé v sezoně dokončil Grand Prix, ale sedmnácté místo prodloužilo jeho čekání na první letošní body. O umístění v bodované patnáctce jezdce stáje Cardion AB Motoracing připravil trest průjezdu boxy za "ulitý" start.

"Můžu si za to sám, ten start jsem samozřejmě ulil a byla to moje chyba. Trochu škoda je, že i když jsem hned zpomalil a vůbec nic na tom nevydělal, tak jsem stejně dostal penalizaci. Podle pravidel platných od letoška by to tak být nebylo. Ale beru to, moje chyba," vzal Abraham zodpovědnost sám na sebe.

V závodě třídy Moto2 vyhrál poprvé v této sezoně obhájce titulu Esteve Rabat ze Španělska. Francouz Johann Zarco si druhým místem pojistil vedení v seriálu.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Oliveira (Portug./KTM) 39:39,510, 2. Kent (Brit./Honda) -0,071, 3. Fenati (It./KTM) -0,127, 4. Bagnaia (It./Mahindra) -0,130, 5. Bastianini -0,200, 6. Antonelli (oba It./Honda) -0,381, ...16. Kornfeil -7,250, 28. Hanika (oba ČR/KTM) -34,625.

Pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Kent 124 b., 2. Bastianini 78, 3. Fenati 67, 4. Oliveira 66, 5. Vázquez (Šp./Honda) 60, 6. I. Viňales (Šp./Husqvarna) 55, ...14. Hanika 18, 15. Kornfeil 17.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 39:40,545, 2. Zarco (Fr./Kalex) -0,308, 3. Aegerter (Švýc./Kalex) -5,280, 4. Lowes (Brit./Speed up) -5,554, 5. Salom (Šp./Kalex) -7,493, 6. Simeon (Belg./Kalex) -7,896.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Zarco 109, 2. Rabat 78, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) 68, 4. Lowes 67, 5. Folger (Něm./Kalex) 57, 6. Rins (Šp./Kalex) 54.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 41:39,173, 2. Iannone (It./Ducati) -5,563, 3. Rossi (It./Yamaha) -6,661, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -9,978, 5. Smith (Brit./Yamaha) -15,284, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -15,665, ...17. Abraham (ČR/Honda) -1:15,381.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Rossi 118, 2. Lorenzo 112, 3. Dovizioso (It./Ducati) 83, 4. Iannone 81, 5. M. Márquez (Šp./Honda) 69, 6. Smith 57.