26. 6. 2010 13:35
Jaku Kornfeil dojel v kubatuře do 125 ccm patnáctý
Karel Abraham
Karel Abraham | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Assen - Český jezdec Karel Abraham i s handicapem v podobě naštípnuté kosti v zápěstí vybojoval v Assenu nejlepší český výsledek v dosavadní sezoně mistrovství světa silničních motocyklů.

Ve Velké ceně Nizozemska obsadil dvacetiletý brněnský pilot deváté místo a podruhé v sezoně bodoval. Na body čekal od prvního závodu sezony v Kataru, kde skončil čtrnáctý.

V hodnocení Moto2 se Abraham posunul před krajana Lukáše Peška, který šestý závod sezony nedokončil. Ve slabších stopětadvacítkách Jakub Kornfeil vybojoval bod za 15. místo; na honorovanou pozici se prosadil podruhé v kariéře.

Všichni čeští piloti už v kvalifikaci dosáhli na nejlepší výsledky v sezoně a Abraham na stroji FTR proměnil start ze třetí řady v sedm bodů. A od sedmého místa jej navíc dělila necelá sekunda. Pešek startoval ještě o pozici před ním, ale vyšel naprázdno kvůli závadě na přední brzdě své moriwaki.

Závod vyhrál Ital Andrea Iannone, který na stroji Speed Up projel cílem zhruba 17 sekund před Abrahamem. Druhým místem si upevnil celkové vedení Španěl Toni Elías.

Kornfeil ve třídě do 125 ccm startoval ze čtvrté řady a rozšířil svůj dosavadní zisk o třetí bod. Sedmnáctiletý jezdec dosud bodoval pouze v květnu ve španělské Grand Prix, kde skončil čtrnáctý.

Nejslabší objemové třídě vládl vítěz kvalifikace Marc Márquez na derbi. Sedmnáctiletý Španěl nenašel přemožitele už ve třetím závodě za sebou a přiblížil se v celkové klasifikaci vedoucímu duu krajanů. Do čela pořadí se posunul dnes druhý Nicolas Terol, Polu Espargaróvi nestačila k udržení vedení ani třetí příčka.

GP Nizozemska, šestý závod MS silničních motocyklů v Assenu:
Do 125 ccm: 1. Márquez (Šp./Derbi) 37:48,923, 2. Terol (Šp./Aprilia) -2,332, 3. P. Espargaró (Šp./Derbi) -8,134, 4. Smith (Brit./Aprilia) -9,636, 5. Cortese (Něm./Derbi) -36,961, 6. Krummenacher (Švýc./Aprilia) -39,091, ...15. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1:01,504.
Průběžné pořadí MS (po 6 ze 17 závodů): 1. Terol 118 b., 2. P. Espargaró 115, 3. Márquez 107, 4. Smith 74, 5. Rabat (Šp./Aprilia) 50, 6. Vázquez (Šp./Derbi) 49, ...10. Kornfeil 3.