Hanika startoval druhý, vedl, ale nakonec dojel třináctý

Aktualizováno 12. 7. 2015 15:01
Výsledky Velké ceny Německa silničních motocyklů.
Karel Hanika.
Karel Hanika. | Foto: KTM Images

Sachsenring - Karel Hanika neproměnil ani druhý start po sobě z první startovní řady závodu Moto3 a v dnešní Velké ceně Německa silničních motocyklů obsadil konečné třinácté místo. Hned za svým krajan dojel druhý český jezdec v této třídě, Jakub Kornfeil.

Ve třídě MotoGP chybí i tentokrát zraněný Karel Abraham, jehož v sedle Hondy vystřídal Japonec Hiroši Aojama.

Skvělý start...

I když v kvalifikaci obsadil třetí místo, stál Hanika na druhém místě startovního roštu, protože původně druhý Enea Bastianini byl potrestán za zpomalení soupeřů během boje o pole position.

Český jezdce se hned v první zatáčce dostal do vedení před držitele pole position a lídra šampionátu Dannyho Kenta. Pak ale začal tradiční situace v nejnižší třídě, kdy si jezdci v čele neustále vyměňují pozice. Důležité ovšem bylo, že se držel stále na dosah stupňů vítězů.

... následoval v závěru propad

Kent si brzy vytvořil několikavteřinový náskok a za ním se rozpoutala bitva o zbývající dvě místa na "bedně". Posledních deset kol ale Hanika začal za soupeři zaostávat a postupně vypadl z první desítky.

Na bodované pozice naopak z 21. místa na startu probil Kornfeil, jenž nakonec se ztrátou deseti vteřin dojel čtrnáctý, tedy jen jednu příčku za Hanikou.

"Když jsem klesl na páté šesté místo, najednou jsem zjistil, že už nemám šanci vrátit se do boje o pódium. Soupeři mi ujížděli na rovinkách a motorka ve druhé části závodu skoro nefungovala. Možná se změnily podmínky, ale každopádně se chovala hodně nervózně. Nemohl jsem chodit pozdě na brzdy jako ostatní, čímž jsem přišel o svou nejsilnější zbraň," uvedl v tiskové zprávě Hanika.

V MotoGP si pro druhé vítězství v sezoně dojel obhájce titulu Marc Marquez, jenž vyhrál před druhým továrním jezdcem Hondy Danim Pedrosou. Třetí dojel vedoucí muž průběžného pořadí Valentino Rossi. Ital tak o další tři body navýšil náskok na dnes čtvrtého Jorgeho Lorenza. Abrahamův "záskok" Aojama do cíle nedojel.

Lídr Moto2 Johann Zarco sice prohrál s Xavierem Simeonem z Belgie, který vybojovala své první vítěství v závodě této třídy, ale i tak si svůj náskok v hodnocení MS posílil. Francouzův největší soupeř, Tito Rabat, totiž dnes nedojel po pádu v posledním kole zaviněném Italem Morbidellim.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Sachsenringu:

Moto3: 1. Kent (Brit./Honda) 39:29,359, 2. Vázquez (Šp./Honda) -7,554, 3. Bastianini (It./Honda) -9,603, 4. Fenati (It./KTM) -9,629, 5. Antonelli (It./Honda) -9,664, 6. Navarro (Šp./Honda) -9,807, ...13. Hanika -18,426, 14. Kornfeil (oba ČR/KTM) -28,782.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Kent 190 b., 2. Bastianini 124, 3. Oliveira (Portug./KTM) 102, 4. Fenati 99, 5. Vázquez 96, 6. Binder (JAR/KTM) 75, ...14. Hanika 29, 18. Kornfeil 19.

Moto2: 1. Siméon (Belg./Kalex) 41:09,295, 2. Zarco (Fr./Kalex) -0,083, 3. Rins (Šp./Kalex) -1,646, 4. Corsi (It./Kalex) -6,386, 5. Lowes (Brit./Speed up) -9,284, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -10,432.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Zarco 179, 2. Rabat (Šp./Kalex) 114, 3. Lowes 107, 4. Rins 103, 5. Lüthi 99, 6. Siméon 84.

MotoGP: 1. M. Márquez 41:01,087, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -2,226, 3. Rossi (It./Yamaha) -5,608, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -9,928, 5. Iannone (It./Ducati) -20,785, 6. Smith (Brit./Yamaha) -23,215.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Rossi 179, 2. Lorenzo 166, 3. Iannone 118, 4. M. Márquez 114, 5. Dovizioso (It./Ducati) 87, 6. Smith 87.