Kornfeil byl desátý v Katalánsku, Hanika v závěru přišel o body

Aktualizováno 5. 6. 2016 15:19
Jakub Kornfeil na VC Katalánska 2016
Jakub Kornfeil na VC Katalánska 2016 | Foto: Gold & Goose Photography

Barcelona - Jakub Kornfeil skončil ve Velké ceně Katalánska desátý a po nevydařeném předchozím závodu v Mugellu se vrátil na bodované pozice. Druhý český motocyklista v Moto3 Karel Hanika přišel o šanci dosáhnout na první body v sezoně v posledním kole.

V královské kubatuře MotoGP zvítězil Valentino Rossi z Itálie před Španělem Marcem Márquezem, který se po pádu dosavadního lídra mistrovství světa a krajana Jorgeho Lorenza dostal do čela šampionátu.

Z premiérového vítězství v závodu mistrovství světa se v Barceloně radoval domácí Španěl Jorge Navarro. Druhý dojel Jihoafričan Brad Binder a upevnil si vedení v šampionátu. Navarro je stále druhý, zatím ale s velkou ztrátou 44 bodů.

Binder po projetí cílem vzdal hold kamarádovi Luisi Salomovi a s vlajkou s jeho jménem a číslem připomněl tragickou nehodu z pátečního tréninku Moto2. Před dnešní Velkou cenou všichni v paddocku uctili Salomovu památku. "Tohle vítězství je pro něj," řekl vítěz závodu Navarro.

Kornfeil vybojoval umístění v elitní desítce po startu z patnáctého místa. "Nebylo to dnes úplně dobré. V prvním kole jsem předjel jen jednoho soupeře. Pak jsem ale našel rytmus a dostal se až na deváté místo a dotáhl jsem vedoucí skupinu," uvedl Kornfeil v tiskové zprávě. V čelní skupině se ale neudržel a zařadil se do té druhé, jež bojovala o sedmé místo. "Dnes byl určitě potenciál na sedmou pozici, ale po docela těžkém víkendu od samého začátku jsem rád za toto umístění a další body," uvedl Kornfeil.

Hanika přišel o šanci poprvé letos bodovat po pádu jen pár zatáček před cílem.

Rossi na yamaze rozhodl souboj s Márquezem v předposledním kole, kdy soupeři z Hondy po sérii těsných soubojů a několika výměnách v čele závodu poodjel a pak už mířil k druhému vítězství v sezoně a 88. v kariéře v nejvyšší třídě. Po předchozím výpadku v Mugellu se Rossi přiblížil k Lorenzovi, který upadl po kontaktu s viníkem kolize Andreou Iannonem z Itálie, na 12 bodů, Márquez má o dalších deset víc.

"Jedno z mých nejlepších vítězství v kariéře," konstatoval Rossi, který v MS vyhrál dohromady ve všech kubaturách už 114 Grand Prix. Do závodu přitom odstartoval až z páté pozice a v jednu chvíli byl až sedmý.

Nového lídra má i kategorie Moto2, v níž rovněž díky druhému místu poskočil do čela Španěl Álex Rins. Dosavadní lídr Sam Lowes z Británie dojel šestý. Potřetí v sezoně a podruhé za sebou zvítězil Francouz Johann Zarco.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

Moto3: 1. Navarro (Šp./Honda) 42:18,228, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,564, 3. Bastianini (It./Honda) -0,817, 4. Fenati -0,925, 5. Bulega (oba It./KTM) -1,531, 6. Canet (Šp./Honda) -1,581, ...10. Kornfeil (ČR/Honda) -14,814, Hanika (ČR/Mahindra) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. B. Binder 147 b., 2. Navarro 103, 3. Fenati 80, 4. Bulega 66, 5. Bagnaia (It./Mahindra) 54, 6. Antonelli (It./Honda) 52, ...9. Kornfeil 42.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 42:31,347, 2. Rins (Šp./Kalex) -4,180, 3. Nakagami (Jap./Kalex) -9,313, 4. Syahrin (Malaj./Kalex) -10,777, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) -10,961, 6. Lowes (Brit./Kalex) -13,000.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Rins 116, 2. Lowes 108, 3. Zarco 106, 4. Lüthi 93, 5. Syahrin 60, 6. Folger (Něm./Kalex) 57.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 44:37,589, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -2,652, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -6,313, 4. M. Viňales (Šp./Suzuki) -24,388, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -29,546, 6. Crutchlow (Brit./Honda) -36,244.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. M. Márquez 125, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 115, 3. Rossi 103, 4. Pedrosa 82, 5. M. Viňales 72, 6. P. Espargaró 59.