reklama

Kornfeil v extrémním japonském závodě znovu potvrdil, že na vodě je hvězda

Jakub Kornfeil na motocyklu Peugeot třídy Moto3. Jakub Kornfeil na motocyklu Peugeot třídy Moto3. autor: Jakub Kornfeil via Flickr
Jakub Kornfeil letos teprve potřetí bodoval v závodě světového šampionátu třídy Moto3. V japonském Motegi mu k tomu pomohl prudký dešť.

Motegi - Teprve podruhé v této sezoně se Jakub Kornfeil probojoval do první desítky výsledkové listiny závodu Moto3 v mistrovství světa silničních motocyklů. V neděli v japonském Motegi mu k tomu - podobě jako předtím v Misanu - pomohl déšť.

Karel Abraham závod v královské MotoGP po pádu nedokončil.

Kornfeil dojel v deštivém Motegi osmý, Abraham upadl Kornfeil dojel v deštivém Motegi osmý, Abraham upadl Čtěte zde

"Dnešní podmínky byly extrémně těžké. Ve vzduchu lítalo tolik vody, že ani viditelnost nebyla úplně nejlepší. Nechápu, jak jsme dřív mohli závodit bez zadních světel," glosoval jezdec týmu Peugeot MC Saxoprint náročné podmínky na japonské trati.

Na mokrém asfaltu se smazala výkonnostní ztráta motocyklu Peugeot a český jezdec mohl svádět se světovou špičkou vyrovnané souboje. Výsledkem bylo konečné osmé místo.

Od startu ze sedmé řady se ve zkráceném závodě na pouhých 13 kol (asi 62 km) okamžitě probíjel kupředu. Brzy získal sedm pozic a v polovině závodu se prodral do top 10.

"Od samého začátku jsem se snažil maximálně koncentrovat a dělat co nejméně chyb, abych nepřišel o kontakt s jezdci před námi. I když jsem na motorce neměl ani zdaleka ideální pocit, docela se dařilo jít dopředu," vysvětlil jezdec sedlající motocykl Peugeot. "Motorka se neustále klouzala i v úsecích, kde se nejede v až tak velkém náklonu. Snažil jsem se tedy jet na nižší převodové stupně, mít co nejvyšší možné otáčky, aby byla přilnavost zadního kola co nejvyšší."

Přestup do vyšší třídy se odkládá. Kornfeil se v Moto3 vrátí do sedla motocyklu KTM Přestup do vyšší třídy se odkládá. Kornfeil se v Moto3 vrátí do sedla motocyklu KTM Čtěte zde

Ještě tři okruhy před cílem se Kornfeil držel na šesté příčce. V závěru se ale zezadu přiřítili rozjetí Phillip Oettl a Fabio DiGiannantonio a 24letý rodák z Kyjova klesl na konečné osmé místo.

"Oettl mě ometl na rovince a Fabia už jsem za sebou nedokázal udržet. Je to škoda, ale chtěl jsem jet hlavou a co nejméně riskovat. Na body se nedostáváme každý závod, takže přijít o ně hloupou chybou by nebylo dobré," vysvětlil český jezdec svoji strategii.

Přesto je "osmdesátčtyřka" se svým výkonem a dalšími osmi body do průběžného hodnocení spokojená: "Budu se opakovat, ale takové podmínky už dlouho nepamatuju. Toto osmé místo je pro mě tím pádem opravdu hodně cenné."

Královskou třídu MotoGP zase zdramatizoval jiný italský motocyklista Andrea Dovizioso. V těsném finiši v Motegi porazil úřadujícího šampiona Marca Márqueze a ztrácí na něj už jen 11 bodů.

Abraham měl pád v pátém kole. Do závodu se vrátil, ale později stejně odstoupil. "Jsem naštvaný, protože start a úvodní kola nebyly špatné. Byl jsem ve skupině bojující o body a motorka jela dobře," uvedl Abraham na týmovém webu.

"Těsně před poslední zatáčkou jsem dostal highsidera, aniž bych zmáčkl brzdu nebo dal plyn. Nevím, co bych měl udělat jinak, abych se takové situaci vyhnul," litoval Abraham, který se ocitl na zemi ve třetím závodě po sobě. Kvůli pádu nedokončil závod ani Ital Valentino Rossi.

Šestnáctá Grand Prix se pojede už za týden na Phillip Islandu v Austrálii.

reklama